Statystyki dotyczące podcastów, które powinien znać każdy marketer

Produkując podcast musimy brać pod uwagę przede wszystkim naszego odbiorcę. Jego nawyki, preferencje i zachowania. Obecnie szacuje się, że istnieją ponad 3 miliony aktywnych podcastów. Nie jest więc łatwo przebić się z naszą produkcją do większej widowni. W samej Polsce jest ich kilka tysięcy.
Możemy jednak zyskać przewagę nad naszą konkurencją, dopasowując formułę do stylu życia i zachowań naszej grupy docelowej.

Niewiele jest jeszcze badań dotyczących rynku podcastów w Polsce. Jednak obserwując światowe trendy można z łatwością wyobrazić sobie kierunek rozwoju tego medium na naszym rodzimym podwórku. Mimo niewielkiego wyhamowania wzrostu zainteresowania w 2022 roku produkcje audio wciąż są gorącym tematem w Polsce jak i za oceanem.

Kim są słuchacze podcastów?

Zacznijmy od tego, że około jedna trzecia polskich internautów (czyli kilka milionów ludzi) słucha podcastów. Słuchaczami podcastów są w większości osoby młode w przedziale wiekowym 18-34 lat.* Ta tendencja jest niezmienna na całym świecie.

Ponadto osoby młodsze słuchają nie tylko częściej, ale też z większym zainteresowaniem. Najmniejszym zainteresowaniem medium to cieszy się w grupie wiekowej 50+ co może być związane z nieznajomością aplikacji do odtwarzania jak choćby Spotify czy Apple Podcasts, których obsługa może sprawiać im problemy. Dla osób starszych wciąż częstszym wyborem jest radio. Badanie od LoveBrands Group pokazuje, że prawie połowa to osoby z wykształceniem wyższym.

Zbadano również, że mężczyźni słuchają podcastów równie często co kobiety. Różnią się za to tematyką. Mężczyźni częściej wybierają produkcje o technologii czy biznesie, a kobiety sięgają po treści rozwojowe jak psychologia, języki i styl życia.

Gdzie i kiedy słuchamy podcastów?

Przewagą podcastów nad innymi nośnikami treści jest możliwość słuchania ich w trakcie robienia innych rzeczy. Multitasking, który na dobre zagościł w naszym życiu, coraz częściej łączy się ze słuchaniem produkcji audio.

W porównaniu do czytania blogów, wpisów w mediach społecznościowych czy newsletterów słuchanie podcastu daje nam coś, czego nie może dać nam nic innego. Pozwala nam przeznaczyć temu jedynie część naszej uwagi. Możemy konsumować treści w trakcie sprzątania, spacerów z psem czy jazdy autem. Dzięki temu wykorzystujemy czas bardziej produktywnie i czujemy zadowolenie z przyswajania nowych informacji.

Dodatkowo w raporcie „The Spoken Word Audio Report” ponad połowa ankietowanych przyznała, że audio angażuje w bardziej pozytywny sposób niż inne media. Ponad 80% respondentów w Polsce przyznała, że słucha podcastów w domu. Jednak wraz z młodszym wiekiem wzrasta tendencja do słuchania „w biegu”.

Po co słuchamy podcastów?

„Niemal połowa słuchaczy podcastów włącza je dla rozrywki, żeby odpocząć i zrelaksować się, a ponad jedna trzecia chce dzięki nim dowiedzieć się więcej o świecie” (Agora).

Wnioski z badania Tandem Media (na zlecenie Agory) pokrywają się z wynikami zagranicznych badań. W Stanach Zjednoczonych najpopularniejszymi podcastami są produkcje komediowe. Na naszym rynku zdecydowanie widać popularność tematów zdrowotnych i popularno-naukowych. Wśród kolejnych, najchętniej wybieranych są te o tematyce sportowej (39 proc), kryminalnej i detektywistycznej (35 proc) oraz finansowej (34 proc.) Coraz częściej wykorzystujemy wiedzę zdobytą w podcastach. Prawie połowa odbiorców dzieli się nią w rozmowie, a niemal jedna czwarta w pracy (Agora).

Z marketingowego punktu widzenia

Najważniejszym z punktu widzenia marketerów aspektem badań jest na pewno informacja zaczerpnięta z analizy Tandem Media. 21% słuchaczy to osoby decyzyjne w swoich miejscach pracy, a 26% może pochwalić się dochodami w wysokości min. 4 tys. zł netto.

Dodając do tego, że większość badanych akceptuje treści reklamowe czy odcinki sponsorowane w swoich ulubionych produkcjach, otwiera to szereg możliwości dla reklamodawców i firm zainteresowanych promowaniem swojego biznesu w takiej formie. Statystyki słuchaczy przedstawiają się bardzo obiecująco dla marketerów, którzy powinni wykorzystać potencjał drzemiący w tym medium. 

Liczby wskazują jasno podcasty to ciągle rosnący biznes. To medium, które oferuje dużo możliwości zarówno dla słuchaczy, jak i producentów. Produkcja dobrych podcastów nie jest zadaniem łatwym, ale z odpowiednim przygotowaniem i wiedzą może wynieść nasz content marketing na wyższy poziom.

Przy tworzeniu koncepcji warto brać pod uwagę przyzwyczajenia potencjalnych słuchaczy. Dopasować treści i formę do aktualnych  trendów czy to w postaci produkcji rozrywkowych czy dzieląc się rzetelną wiedzą ekspercką.

Pin It on Pinterest

Share This