FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące produkcji podcastów
Jak bardzo osadzać markę w podcaście?
Nie spodoba Ci się ta odpowiedź. Prawie w ogóle. Im mniej, tym lepiej. Wspomnienie o marce w intro i outro jest ok (albo jeszcze lepiej – użycie logo dźwiękowego) i okazjonalne wspomnienie w odcinku, jeśli ma to uzasadnienie merytoryczne. Usilne rzucanie nazwą na prawo i lewo – tutaj mówimy zdecydowane “nie”.
Powinniśmy postawić na ciekawych ludzi czy ciekawe tematy?
To zależy do kogo chcesz trafić. Tak czy siak podstawą jest opracowanie dobrej koncepcji podcastu, bo nawet z ciekawymi ludźmi musisz poruszać ciekawe tematy, bo inaczej wyjdzie Ci z tego podcast o niczym. Częściej warto będzie postawić na tematy – przemyśl je dobrze, a potem dopasuj do nich możliwie najciekawszych ludzi.
Prowadzący z wewnątrz organizacji czy ktoś znany z zewnątrz?
A czy w organizacji macie kogoś, kto potrafi poprowadzić ciekawą rozmowę?
Druga strona pytania – czy macie budżet na osobę prowadzącą z zewnątrz?
No i oczywiście trzeba przemyśleć, która opcja jest bardziej spójna z celem podcastu. Jeśli chcesz dać się poznać swoim słuchaczom, to pewnie lepiej będzie, jak prowadzić będzie osoba z wewnątrz, która utożsamia wartości firmy. Ale jeśli po prostu eksplorujesz jakieś tematy dla swoich odbiorców – znajdź osobę, która będzie naturalnie dociekliwa. Zewnętrzni prowadzący często mają swoje marki osobiste, które dodatkowo przyciągają.
Co to jest scenariusz odcinka? Jak wygląda?
Scenariusz odcinka zawiera wszystko, co chcemy, żeby znalazło się w odcinku. Dla różnych formuł jest inny i inaczej się go konstruuje.Dla wywiadów to zestaw pytań, które osoba prowadząca powinna zadać. Rzadko się zdarza, że w scenariuszu są wszystkie pytania. Dobra osoba prowadząca będzie drążyć co ciekawsze wątki, które wychwyci w odpowiedziach gościa. Dla narracji scenariusz tworzymy kilkuetapowo – najpierw określamy tematy, które chcemy, żeby znalazły się w odcinku, potem dobieramy gości i tworzymy dla nich scenariusze wywiadów. Po nagraniach – wybieramy fragmenty wywiadów i dopisujemy scenariusze narracji.
Dla seryjnych narracyjnych podcastów to jest jeszcze bardziej złożone.
Dla fabularnych – upraszczając: spisujemy wszystko, co mają powiedzieć aktorzy i opisujemy, co się dzieje.
Kiedy brainstormować nazwę podcastu?
Zależy, ile masz czasu do premiery.
My lubimy nagrać 1-2 odcinki i wtedy się za to brać. Z nagrań często można czerpać inspirację. Oczywiście wcześniej też można zbierać propozycje.
Natomiast nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę – pamiętaj, że nazwa jest potrzebna do zrobienia m.in. covera.
Jak wygląda workflow produkcji podcastu?
Stworzenie koncepcji w oparciu o Wasze cele -> produkcja -> publikacja.
Więcej szczegółów tutaj: Nasz proces
Ile trwa montaż jednego odcinka?
Czas zależy głównie od formuły. Przy wywiadach lub solówkach będzie trwał kilka dni. Przy odcinkach narracyjnych lub fabularnych – od tygodnia do trzech. Czas może się też wydłużyć w zależności od różnych zmiennych. Na początku każdej współpracy rozmawiamy o tym i ustalamy wspólnie terminy.
Czym się różni wywiad od formuły narracyjnej?
Wywiad to nieprzerwana rozmowa dwóch (lub więcej) osób. Formuła narracyjna zakłada, że najpierw nagrywamy wywiad, a potem wybieramy z niego najciekawsze wątki i łączymy je narracją czytaną przez osobę prowadzącą (lub lektora). Często w narracjach jest więcej niż jeden gość.
Jak nagrać ludzi zdalnie?
Są do tego odpowiednie programy: Zencastr (używamy go), Riverside.fm, SquadCast.
Dlaczego nie można nagrywać przez Teams, Zoom czy Meet? W skrócie – one pogarszają jakość dźwięku. Wymienione wcześniej programy nagrywają w najlepszej możliwej jakości.
Jak zadbać o jakość nagrania zdalnego?
Trzy najważniejsze rzeczy to:
1. Zadbać o dobry mikrofon zewnętrzny (wysyłamy do naszych klientów odpowiedni sprzęt).
2. Założyć słuchawki (wysyłamy, jeśli ktoś nie ma swoich).
3. Wygłuszyć pomieszczenie (da się to zrobić prowizorycznie lecz skutecznie, wysyłamy instrukcję).
Gdzie publikować podcast?
Pierwszy krok to wybór serwera podcastowego. W Polsce bardzo popularny jest Anchor – jest darmowy i należy do Spotify.
Drugi krok – dystrybucja do różnych aplikacji podcastowych. Najważniejsze w Polsce są Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts. Spora część pozostałych zaciąga sobie podcast z Apple.
Jak promować podcast?
Temat rzeka. W badaniach ludzie wskazują, że dowiadują się o nowych podcastach z:
1. Rekomendacji znajomych (marketing szeptany)
2. Social mediów
3. Innych podcastów
Iść szeroko tematycznie, czy iść w niszę?
Niszę! Jest baaaardzo dużo baaaardzo ogólnych podcastów. Ciężko się wtedy wyróżnić. Niszowy podcast co prawda ma mniejszą grupę docelową, ale również dużo mniejszą konkurencję. Niszowe podcasty często też charakteryzują się bardziej zaangażowaną grupą odbiorców.
Ile powinien trwać podcast?
Badania mówią o tym, że ludzie lubią odcinki o długości 20-40 minut i uważają, że ogólnie podcasty są za długie. Ale nie ma reguły. Są świetne podcasty, które trwają po 5 minut i po 2 godziny.
Ile kosztuje produkcja podcastu?
Jest wiele zmiennych. Da się zrobić prostą, krótką produkcję za kilkanaście tysięcy złotych, ale najczęstszy przedział cenowy to 35 do 80 tysięcy. Można też tę kwotę przekroczyć, jeśli produkcja będzie szczególnie wymagająca. Sky is the limit 😉
Co ważne – zawsze trzeba założyć dodatkową kwotę na marketing podcastu.