Jak wygląda proces produkcji podcastu?

Warsztat koncepcyjny

Podcast powinien spełniać oczekiwania zarówno słuchaczy jak i Twoje. Dlatego wspólnie go opracujemy – my jako eksperci od podcastów i storytellingu i Ty jako ekspert/ka od Twojej firmy i jej odbiorców. Ustalamy zarówno formułę jak i mierniki jego sukcesu.

Wybór osoby prowadzącej

Prowadzenie podcastu nie jest tak proste, jak się może wydawać. Osobę prowadzącą trzeba wybrać zwracając uwagę na szereg wymagań, w tym dopasowanie do Twojej marki.

Stworzenie pilota i jego feedback

Każdy pomysł może brzmieć świetnie na papierze, a nasze doświadczenie pomaga w tym, żeby w rzeczywistości również tak było. Pilot, czyli pierwszy testowy odcinek, pomaga natomiast zweryfikować czy wszystkie nasze założenia oraz Twoje wyobrażenie są spójne. Możemy ten odcinek potraktować jak naleśnika (pierwszy może nie wyjść), ale dzięki temu mamy lepszą okazję do stworzenia jeszcze bardziej wartościowej produkcji.

Pisanie scenariuszy (z osobą prowadzącą)

Większą część procesu pisania scenariuszy bierzemy na siebie, ale dobrze, żeby osoba prowadząca była w niego zaangażowana – wtedy odcinki wychodzą jeszcze lepsze!
W zależności od skomplikowania formatu, scenariusz może być pisany wieloetapowo.

Tworzenie otoczki (branding itp.)

Podcast to nie tylko nagrania. Potrzebujesz również okładki, opisów, materiałów marketingowych i innych rzeczy. Ponieważ opcji jest dużo, tutaj też możesz liczyć na nasze wsparcie.

Nagrania

Czyli to, co najczęściej kojarzymy z tworzeniem podcastów, a to tylko jeden z etapów. Pomagamy przy nagraniach, zarówno od strony technicznej, jak i merytorycznej. Organizujemy sprzęt lub studio do nagrań w zależności od wymagań produkcji.

Montaż i mastering

Tutaj często dzieje się magia. Wycinamy przejęzyczenia, dźwięki namysłu i rozwleczone wątki. Dokładamy muzykę i efekty dźwiękowe. Tworzymy intro i outro. Dostajesz prawie gotowy podcast.

Feedback

To jest właśnie ten moment, w którym doszlifujemy brylant – jeśli uważasz, że coś jeszcze można poprawić, zawsze dajemy taką możliwość.

Publikacja

Skoro wszystko mamy już przygotowane, to zostaje tylko osadzić podcast na dedykowanym hostingu i dystrybucja do Spotify, Apple Podcasts i innych aplikacji. Nie zapomnij odkorkować szampana!

Ewaluacja

Po zakończeniu projektu chcemy z Tobą porozmawiać o wynikach podcastu i Twoich oczekiwaniach związanych z jego przyszłością – np. drugim sezonem lub stworzeniem własnego podcastowego networku. O zadowolenie z naszej pracy pytamy na bieżąco, ale koniec projektu to również czas, kiedy prosimy o ocenę.

Pin It on Pinterest