6 udanych podcastów firmowych, które wykorzystują potencjał tego medium

Rynek produkcji audio w Polsce prężnie się rozwija. Jeśli zastanawiasz się jak wykorzystać je w swoich działaniach marketingowych, to świetnym rozwiązaniem będzie wyprodukowanie własnego podcastu. Oczywiście jak w każdych działaniach promocyjnych liczy się pomysł i zrozumienie swojej grupy docelowej oraz specyfiki narzędzi. Nie możemy tego traktować jak 30-minutowej reklamy swoich produktów, powinniśmy dostarczać wartościowe treści, edukować i zapewnić rozrywkę.

Podcasty firmowe pozwalają markom nienachalnie promować swój biznes, jednocześnie budując więź z ich odbiorcami.

Pod względem liczby słuchaczy Polska rozwinęła się ekstremalnie szybko i jeśli chodzi o procent internautów słuchających podcastów, jesteśmy niedaleko za kolebką tego medium czyli Stanami Zjednoczonymi. Mimo że marki coraz częściej sięgają po tę formę promocji, dalej nie wykorzystuje się pełni potencjału, jakie dają podcasty. Niewątpliwą zaletą tej sytuacji jest fakt, że rynek nie jest jeszcze przesycony i jest miejsce na naprawdę dobre produkcje.

Oto lista firm, które z sukcesem wprowadziły podcast jako część swoich działań content marketingowych.
Każda z tych produkcji opiera się na innej formule oraz jest tworzona przez marki działające w kompletnie innych branżach. To pokazuje jak wiele dostępnych jest formatów i jakie możliwości mamy przy tworzeniu własnych projektów. Oczywiście, warto zaznaczyć, że ta lista jest daleka od wyczerpania potencjału jakie dają nam podcasty. To tylko przykładowe realizacje, które są warte odsłuchania.

Zendium – 2 minutes of zen

Stworzony przez Zendium – firmę produkującą naturalną pastę do zębów.
Wykorzystuje formę krótkich epizodów, w których eksperci proponują zdrowe nawyki takie jak m.in. medytacja czy stretching, które możesz wprowadzić w trakcie szczotkowania zębów.

Dlaczego warto odsłuchać?
Krótkie treści, które korzystają z bezproduktywnego czasu w naszym życiu — co możesz robić, kiedy myjesz zęby?

IKEA – The IKEA Sleep Podcast — Catalogue 2020


Pracownicy ze szwedzkim akcentem czytają katalog Ikei, żeby pomagać słuchaczom zasnąć.

Dlaczego warto odsłuchać?
Tak szalone, że aż działa. Nie polecam słuchać całości, chyba że faktycznie przed spaniem 😉

McAfee – Hackable?


Podcast omawiający temat bezpieczeństwa internetowego. Prowadzący zapraszają najlepszych hakerów i testują czy rzeczy pokazywane na ten temat w telewizji naprawdę są wykonalne.

Dlaczego warto odsłuchać?
To jednocześnie odkrywanie tematu w ciekawy sposób, a dodatkowo… kurcze czy powinienem wyrzucić mój smart TV?!

Nokia – Nokia Stories


Wyprodukowany dla Nokii employer brandingowy podcast, w którym poznajemy bliżej pracowników i ich opowieści. To nasza produkcja.

Dlaczego warto odsłuchać?
Prawdziwe historie pracowników, które motywują, uczą i zachęcają do podjęcia pracy w firmie.

SquareSpace – Casting Call


Koncepcja opiera się na zasadach talent show oraz reality show. Uczestnicy nadsyłają swoje zgłoszenia, żeby zostać gwiazdą podcastów i stworzyć własne produkcje. Słuchacze uczą się, czego potrzeba, aby zostać prowadzącym i wyprodukować naprawdę dobry podcast.

Dlaczego warto odsłuchać?
Talent show w postaci podcastu! Można? Można.

Land Rover – The Discovery Adventures


Podcast fabularny stworzony dla marki Land Rover. Zabiera słuchaczy na niesamowitą przygodę po UK, zachęcając do zbaczania ze znanych szlaków.

Dlaczego warto odsłuchać?
Twórcy chcieli walczyć z pytaniem „daleko jeszcze?”, dając odbiorcom podcast, którego mogą słuchać w aucie w trakcie odkrywania zakątków Wielkiej Brytanii.

 

Honorable mention:

McDonald’s – The Sauce

Podcast o wydarzeniach z 2017 roku, kiedy w jednym z odcinków serii animowanej „Rick i Morty” wspomniano o sosie syczuańskim, który dostępny był w sieci McDonald’s w czasie promocji filmu „Mulan” (1998). Bada jak doszło do sytuacji, gdzie skończenie się zapasu sosu w restauracjach spowodowało uliczne zamieszki.

Rozważasz podcast dla Twojej firmy?

Zamów bezpłatną konsultację

  • Zadaj dowolne pytania o podcasty firmowe
  • Pomożemy Ci rozwiać wątpliwości czy podcast w ogóle spełni Twoje cele
  • 20-minutowa rozmowa z doświadczonym producentem podcastów

Pin It on Pinterest

Share This