3 największe błędy w storytellingu popełniane przez marki

S01E05

Michał Kasprzyk

Michał Kasprzyk

Prowadzący

Rafał Chojnowski

Rafał Chojnowski

Showrunner

Simona Zelek

Simona Zelek

Identyfikacja Wizualna

PRODUKCJA

Opis odcinka

Kochamy opowiadać ciekawe historie! Również te w marketingu. Jednak nie wszystkie kampanie storytellingowe zawsze kończą się sukcesem – łatwo popełnić błędy na każdym etapie ich tworzenia.

Mimo to, chcemy Wam pokazać, że opowiadanie historii nie jest takie trudne, jak może się wydawać i (prawie) każdy może robić naprawdę dobrze.

W tym odcinku odkrywamy:

  • dlaczego warto opowiadać historie zarówno na zewnątrz marki jak i wewnętrznie do pracowników?
  • dlaczego marka nie powinna być bohaterem opowieści?
  • dlaczego warto opowiadać historie o porażkach marki?

Oraz wiele innych zagadnień z obszaru marketingu opowieści.

***

Michał Kasprzyk: jest storytellerem, producentem podcastów i mówcą. Storytelling pochłonął go do reszty. Skupia się na opowiadaniu historii, które dają wartość odbiorcom oraz pomaga innym tworzyć takie historie. Produkował podcasty m.in. dla Credit Agricole, Empiku i Nokii. Jest trenerem wystąpień publicznych, który przemawiał na wydarzeniach takich jak I Love Marketing, InfoShare, InternetBeta, TEDxKatowice.

Michał na LinkedIn:

https://www.linkedin.com/in/michalkasprzyk/

Transkrypcja

s

Transkrypcja wykonana automatycznie

Poniższa transkrypcja została wykonana automatycznie, co wiąże się z tym, że mogą się w niej pojawić błędy. Ech, nie oszukujmy się – na pewno są błędy 😉

(Ro)zwiń transkrypcję

W tym podcasty. Dużo będziemy mówić o storytellingu. Po to powstał w końcu i mam nadzieję że przekonamy was do tego że warto z tego narzędzia korzystać i że nie jest ono aż takie straszne jak może się wydawać ale w ramach. Tego procesu zaprzyjaźniają się ze storytellingiem. Właśnie chciałbym opowiedzieć o kilku błędach które ludzie popełniają kiedy zaczynają wprowadzać storytelling w swoich markach.

Pierwszym z takich błędów jest to że mylą. Czym ten story ring w zasadzie jest. Bo z jednej strony oczywiście to jest narzędzie którego można używać jednorazowo np. w reklamach natomiast. Story ten trening marki. Taki prawdziwy ring mark jest działaniem zaplanowanym długotrwałym wielopoziomowym używającym wielu różnych mediów i przede wszystkim przyciągającym historie które można opowiadać zarówno na zewnątrz organizacji jak i wewnątrz.

To opowiadanie do wewnątrz jest moim zdaniem szczególnie ciekawe dlatego że marki rzadko stosują taki zabieg a przecież pracownicy też są odbiorcami historii danej firmy. Więc czemu z tego nie skorzystać. To jest pierwsza rzecz. Drugi błąd który bardzo często popełniają marki opowiadając historię to jest to że próbują być bohaterami tych historii.

I ja wiem to się może wydawać dosyć dziwne że nie. To nie chodzi o bycie bohaterem. Marki w historiach powinny być mentorami przewodnikami. Tudzież mądre sami którzy pomagają bohaterowi. A kto jest bohaterem. Klienci. To zawsze są klienci tudzież odbiorcy marketingu. Bo oczywiście jeśli opowiadamy historie związane z employer branding to wtedy odbiorcami są potencjalni pracownicy.

Dlaczego tak. Dlatego że jeżeli to klient jest bohaterem to łatwiej mu się utożsamić z daną historią. I łatwiej jest skorzystać z pomocy marki która wtedy jest mentorem. I to bardzo łatwo dostrzec kiedy wiemy jakie elementy zawierają takie tradycyjne struktury storytellingowe. W wielkim wielkim uproszczeniu mamy bohatera mamy konflikt i mamy rozwiązanie.

I teraz. Jeżeli dołożymy do tych trzech jakieś kolejne kroki to jednym z nich właśnie będzie postać mędrca. To będzie taki Yoda dla Luke’a Skywalkera albo Morfeusz dla Neo. No i właśnie takim Morfeusz powinna być Marka. Pomagając głównemu bohaterowi klientowi rozwiązać problem i dzięki temu przejść transformację.

Więc marki próbują być bohaterami historii a powinny być mentorami. No i trzeci błąd który marki popełniają w swoim Story de lingua to jest to że ukrywają porażki i ten punkt jest nawet trochę bardziej rozbudowany dlatego że to sprowadza się do tego że marki chcą opowiadać historie idealne. A jak wiemy idealne nie istnieje.

Istnieje ludzkie i ludzkie historie powinny być opowiadane bo i tak najczęściej historie opowiadane przez marki toczą się właśnie ludzi. Przede wszystkim są kierowane do klientów. Ale czasami takimi bohaterami o których opowiadamy będą też pracownicy. I ukrywanie porażek których przecież w życiu doświadczamy.

Przecież wiemy że firmy też doświadczają. Ukrywanie tych porażek jest po prostu nie autentyczne i niewiarygodne. I nasi odbiorcy nie będą wierzyli w historie które są wiecznie idealne. Mam wrażenie że to jest szczególna domena korporacji które. Po prostu boją się opowiadać o porażkach. Ale jako olbrzymie organizacje prawdopodobnie doświadczają ich na co dzień.

Nie ma sensu ukrywać porażek. Lepiej opowiedzieć prawdziwe ludzkie historie. 3. Najczęstsze błędy popełniane w storytellingu przez Marki to to że mylą czym story talking jest a czym nie. Próbują być bohaterami historii podczas gdy powinni być mordercami. I ukrywają porażki przez co nie opowiadają autentycznych historii.

Tych problemów bardzo łatwo można uniknąć tylko trzeba o nich wiedzieć. I myślę że jak będziecie tworzyć swoje następne storytellingowe działania to. Łatwiej Wam będzie dostrzec czy popełniacie któryś z tych błędów czy nie.

Kontakt

kontakt (at) cleverhearted.com

+48 790 300 458 (Michał)

Obserwuj nasze działania

The Podcast Academy

Wśród nas jest jedyny w Polsce członek organizacji The Podcast Academy, która przyznaje nagrody Ambies (podcastowe Oscary).

Newsletter o marketingu opowieści

* indicates required
Nasza Polityka Prywatności jest dostępna tutaj. Używamy MailChimpa do wysyłania newslettera. Klikając "Zapisz się" zgadzasz się na przekazanie danych do MailChimpa. Polityka prywatności MailChimpa.

Pin It on Pinterest

Share This