Recykling treści
Chcesz użyć podcastu do tworzenia treści do innych kanałów?
Pomożemy Ci wykorzystać podcast jako kopalnię treści do innych kanałów marketingowych.
Recykling treści
Kiedy chcesz wykorzystać podcast w innych kanałach
Na czym polega recykling treści?
To jest prawdziwa moc podcastów! Niezależnie od tego, czy tworzysz podcast video czy audio, możesz przerobić go na masę innych materiałów. Blog posty, infografiki, shorty, rollki, posty, grafiki. To prawdziwa kopalnia materiałów, dzięki której oszczędzisz czas i pieniądze. Sprawdź poniżej, jakie materiały możemy dla Ciebie stworzyć.
Czy recykling treści sprawdzi się u Ciebie?
Z jakich kanałów marketingowych korzystasz? Dzięki recyklingowi treści z podcastu możesz oszczędzić na tworzeniu do nich materiałów. Więc jeśli używasz poniższych, to porozmawiajmy:
- TikTok
- YouTube
- Newsletter
- Blog
Chcesz wykorzystać podcast na maxa?
Zostaw namiary na siebie – odezwiemy się i ustalimy czy możemy Ci pomóc z recyklingiem podcastu.
Klikając przycisk “Wyślij zapytanie” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia.
Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać w celu i zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Administratorem Twoich danych osobowych jest Biuro Mówców Spice Michał Kasprzyk. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Jakie treści można stworzyć na bazie podcastu?
Recykling treści w akcji
Poniżej znajdziesz różne rodzaje contentu, które zrobiliśmy z odcinka naszego podcastu „Marketingowe Tipy”. Ten odcinek trwa 7 min. 30 s. Wycisnęliśmy go jak cytrynę. Wyobraź sobie, jak dużo treści możemy dla Ciebie wyciągnąć z dłuższych odcinków!
Jeśli chcesz, posłuchaj najpierw odcinka tutaj:
Audiogramy
Krótkie video, najczęściej z okładką podcastu, ruchomą falą dźwiękową i napisami, zawierające fragment odcinka. Idealne do wykorzystania w social mediach. Najczęściej wycina się krótką wypowiedź, która zachęci ludzi do słuchania. Można go traktować jak trailer odcinka.
Robimy je w różnych formatach, w zależności od medium, w którym mają się znaleźć.
Jeśli podcast ma formę video, to używamy go do tworzenia audiogramów.
Posty do Social Mediów
Postowanie na temat podcastu nie sprowadza się tylko do ogłaszania, że dany odcinek miał premierę. Warto już w postach dzielić się najciekawszymi wnioskami, żeby zachęcić do przesłuchania całości.
To nie jest tak, że wiedza przedstawiona w odcinku podcastu, powinna w nim zostać, żeby ludzie chcieli słuchać. Jeśli pokażesz w mediach społecznościowych, że odcinki Twojego podcastu są pełne wiedzy, ludzie prędzej go posłuchają.
Stworzymy posty dla Ciebie i Twoich gości. W różnym stylu. Z użyciem AI lub bez.
Statyczne video na YouTube
Jeśli chcesz skorzystać z dodatkowych zasięgów, wrzuć podcast na YouTube. Da się to zrobić tylko w postaci video, więc możemy je dla Ciebie utworzyć. Będzie to w formie okładki podcastu i ruchomej fali dźwiękowej.
Transkrypcja
Spisanie całej treści odcinka i wrzucenie jej na własną stronę, pomaga między innymi z SEO. Jest też idealne dla osób, które wolą czytać niż słuchać, lub nie mogą akurat odtworzyć dźwięku. A co najważniejsze – daje szansę na zapoznanie się z podcastem osobom niesłyszącym.
Wykonujemy dwa rodzaje transkrypcji:
- Maszynowa
- Ręczna
Transkrypcja maszynowa jest tworzona automatycznie przez narzędzie AI. Jesteśmy ją w stanie dostarczyć szybciej, ale może zawierać błędy. W zależności od jakości nagrania i mieszania języków w wypowiedziach, jej skuteczność to około 80-90%.
Transkrypcja ręczna jest wykonywana przez człowieka. To w rzeczywistości korekta tego, co zrobił automat. Jej przygotowanie zajmuje więcej czasu. Przekłada się to jednak na większą skuteczność – bliską 100%.
Rozwiń transkrypcję odcinka
Michał Kasprzyk – producent podcastów w firmie Cleverhearted Showrunners i główny motor napędowy nowego portalu Seryjni Marketerzy. W tym odcinku odpowiem na pytanie: „Jak wyróżnić podcast w formie wywiadu na tle tysięcy innych?”.
Na początek warto zauważyć, że wywiady to chyba najpopularniejsza forma podcastów, no bo jak na to popatrzymy, to one są łatwe w przygotowaniu. Tylko to jest takie dosyć pozorne, bo wydaje się, że można po prostu usiąść z gościem i zacząć zadawać pytania, a potem tę rozmowę opublikować. Problem w tym, że często takie rozmowy są rozwleczone, mało konkretne i po prostu nudne. Więc to podejście, że wywiady są łatwe jest bardzo, bardzo zgubne. Ale są sposoby na to, żeby sprawić, że wywiad będzie dużo ciekawszy. Ja podzieliłem te sposoby na trzy etapy – na to, co się dzieje przed nagraniem, to co dzieje się w trakcie nagrania i oczywiście po.
Co można zrobić przed nagraniem, żeby sprawić, że wywiad będzie lepszy, że będzie się wyróżniał? Zaczynamy już na etapie tworzenia konceptu podcastu. Jeżeli koncept będzie ciekawy, jeżeli będzie wyjątkowy i będziemy się go trzymać, to będzie dużo, dużo lepiej. Weźmy tutaj jako przykład – można zrobić podcast na temat AI. Wiadomo, popularny temat teraz, ale jeżeli to będzie podcast ogólny o AI, to prawdopodobnie wiedza w nim zawarta, wiedza od naszych gości się dosyć rozmyje, nie będzie wiadomo dla kogo to jest. Nasi słuchacze będą słuchać wybiórczo jakichś pojedynczych odcinków albo nawet tylko fragmentów. Ale jeżeli to skonkretyzujemy i będzie to np. podcast o AI dla twórców internetowych, to oczywiście ograniczamy swoją publiczność, ale robimy to celowo i dzięki temu ta grupa twórców internetowych będzie bardziej zadowolona z treści, które będziemy tworzyć. Jeśli chodzi o wybór gości, to to też jest bardzo ważne, bo można zapraszać każdego, kto się po prostu zgodzi, oczywiście iść na ilość, a nie na jakość, ale dużo lepiej jest dobierać gości odpowiednio do tej koncepcji, którą sobie opracowaliśmy. Bo teraz znowu – jeżeli mamy podcast o AI dla twórców internetowych, to nie będziemy zapraszać kogoś, kto zajmuje się sztuczną inteligencją typowo akademicko albo pod kątem HR-u. Nie, będziemy zapraszać te osoby, których wiedza na temat sztucznej inteligencji przydaje się dla twórców internetowych.
Przygotowując pytania do tej osoby, bardzo ważne jest, żeby określić cel rozmowy. Po co nam jest cel rozmowy? Między innymi po to, żeby rozmowa była dużo bardziej konkretna i żeby słuchacz wiedział, czego od tej rozmowy może się spodziewać. Trzeba też pamiętać, że celem takiej rozmowy nie powinno być to, żeby dowiedzieć się całej historii zawodowej naszego rozmówcy. To już są wskazówki związane z prowadzeniem rozmowy.
Bardzo często słyszę w rozmowach, w podcastach na początku takie pytanie „opowiedz coś o sobie”, „opowiedz, jak zacząłeś się zajmować tym tematem”. To może być bardzo ciekawe, oczywiście, ale nie jeśli nasi odbiorcy są nastawieni na narzędziowy, merytoryczny podcast, więc trzeba też pamiętać, jak go komunikujemy i jaki mamy koncept. Takie tematy jak historia, jak to jak ktoś doszedł do tego, czym się teraz zajmuje, są świetne do podcastu na dokładnie ten temat, czyli takiego, który jest skierowany np. do studentów albo osób, które się przebranżawiają, ale nie do osób, które chcą posiąść wiedzę do wykonywania jakichś czynności.
Druga rzecz to skakanie po różnych wątkach. Do pewnego momentu to jest okej. Jeżeli rozmawiamy o AI dla twórców internetowych i to są rzeczy, które tym twórcom się przydadzą – spoko, niech tak będzie. Ale jeżeli zaczynamy wychodzić poza tematy, bo coś nas zainteresowało w trakcie rozmowy, to w pewnym momencie trzeba postawić tę barierę i nie wychodzić poza cel, który sobie obraliśmy, a przynajmniej nie wychodzić na zbyt długo, bo wtedy bardzo łatwo jest stworzyć coś, co jest zwyczajnie rozmyte i z czego wartość jest dużo niższa.
Teraz trzecia grupa, czyli rzeczy, które można zrobić po nagraniu. Pierwsza pewnie Ci się nie spodoba, bo to jest usuwanie. To jest coś, co Stephen King lubi określać mianem „kill your darlings” – „zabijaj swoje ukochane”. Chodzi o to, żeby pozbyć się z rozmowy, z gotowego nagrania takich fragmentów, które po prostu wydają się nudne albo nie są na temat, albo totalnie zbaczają w taką stronę, która jest mało klarowna. Więc dużo czasu trzeba poświęcić też na edycję podcastu po. Warto też dograć narracje, czyli takie fragmenty, w których osoba prowadząca będzie skracać różne wątki. No i po nagraniu można też nagrać wstęp i podsumowanie, czyli takie niby oczywiste rzeczy, ale dopiero po wykonaniu całego nagrania wiemy, co w tej rozmowie się właściwie znajduje. Więc możemy na początku, we wstępie to zaznaczyć, możemy tym zachęcić ludzi do słuchania, a w podsumowaniu możemy im przypomnieć, czego się nauczyli.
To takie rzeczy, które można wprowadzić w zasadzie od zaraz i rzeczy, które naprawiają bardzo podstawowe błędy, które ja dosyć często słyszę. Warto też pamiętać, że wywiady to nie jest jedyny format podcastowy i być może, żeby osiągnąć ten cel, który chcesz osiągnąć, lepiej będzie pójść w coś innego – w formę taką jak „Marketingowe Tipy” właśnie mają albo w coś, co będzie trochę bardziej skomplikowane i będzie np. audioserialem dokumentalnym albo wręcz audioserialem fabularnym.
Po więcej tego typu treści, żeby sprawdzić różne formaty, jakie istnieją w podcastach, zapraszam Cię na stronę seryjnimarketerzy.pl. Link znajdziesz w opisie odcinka.
Okładki dla odcinków
Przygotowanie okładki całego podcastu jest w standardzie, ale jeśli chcesz, żeby każdy odcinek miał dedykowaną okładkę, możemy je przygotować. Takie okładki łapią uwagę i pomagają słuchaczom szybciej zidentyfikować nowe odcinki, lub znaleźć ten, którego akurat szukają. Można je też wykorzystać w promocji, dzięki czemu materiały dla kolejnych odcinków będą bardziej zróżnicowane.
Grafika z cytatem
Odcinek Twojego podcastu na pewno zawiera niejedną złotą myśl. Wybieramy takie sentencje i umieszczamy je na grafikach. Możesz dzielić się nimi w socialach i wysłać do gości, żeby zrobili to samo.
Grafika "jestem gościem w podcaście"
To prosty sposób dla osób, które gościsz w swoim podcaście, żeby pochwaliły się udziałem.
Nie każdy chce dzielić się cytatem czy video (audiogramem). Ta forma jest najprostsza i niektórzy wolą z niej skorzystać.
Infografika
Wiedza zawarta w podcastach jest często podana w bardzo przyjemny i ustrukturyzowany sposób, a co za tym idzie – łatwo można ją wykorzystać do stworzenia atrakcyjnej wizualnie infografiki.
Taka infografika może oczywiście wylądować w formie długiej grafiki na Twojej stronie, ale będzie fajnie działała również w socialach – pocięta na kawałki, np. jako karuzela PDF na LinkedIn lub kilka grafik w jednym poście na Instagramie.
Umów bezpłatną konsultację
Jeśli masz już podcast i chcesz go bardziej efektywnie wykorzystać lub myślisz o podcaście i zastanawiasz się, w czym może Ci pomóc, to ta bezpłatna konsultacja może Ci pomóc.
Konsultacja trwa 20 minut, odbywa się online, jest bezpłatna i niezobowiązująca. Umówimy termin dogodny dla obu stron.
Przykładowe tematy, które możemy poruszyć:
- Jak wycisnąć content z podcastu na maxa
- Jakie materiały możesz stworzyć ze swojego podcastu
- Czy podcasty to medium odpowiednie dla Twojej firmy?
- Jak wpasować podcast w inne działania marketingowe?
- Inne tematy związane z podcastami, które przyjdą Ci do głowy
Z kim najczęściej pracujemy?
Współpracujemy z firmami, które chcą wykorzystać podcasty biznesowo – od marketingu, przez employer branding, po zastosowania wewnętrzne.
Najczęściej są to marki B2B, które mają osobę lub dział dedykowany do działań marketingowych.
Dla naszych klientów opiekujemy się częścią lub całym procesem produkcji podcastów: od tworzenia koncepcji w zgodzie z celami, przez tworzenie scenariuszy i realizację nagrań, po publikację i promocję.
Wypełnij formularz
Klikając przycisk “Wyślij zapytanie o bezpłatną konsultację” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia.
Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać w celu i zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Administratorem Twoich danych osobowych jest Biuro Mówców Spice Michał Kasprzyk. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Telefon
+48 790 300 458 (Michał)
Co wydarzy się po wysłaniu formularza?
Po Twoim zapisie odezwiemy się do Ciebie i umówimy spotkanie z jednym z naszych producentów, którzy niejeden podcast już wypuścili. Jesteśmy ekspertami i pasjonatami tego medium. W trakcie sesji możesz skorzystać z całej naszej wiedzy i doświadczenia.