Książki
Donald Miller – „Storybrand”
“Jest jeden powód, dla którego większość działań marketingowych zawodzi (…). Przekaz jest zbyt skomplikowany. Mózg nie wie, jak przetworzyć te informacje. Im prostsza i bardziej przewidywalna forma komunikacji, tym łatwiej ją przyswoić. Opowieści pomagają, ponieważ są logiczne. Inaczej mówiąc schemat narracyjny porządkuje informacje w taki sposób, że ich zrozumienie nie wymaga wysiłku.”
Cytat pochodzi ze świetnej książki Donalda Millera “Model Story Brand – Zbuduj skuteczny przekaz dla swojej marki”, którą serdecznie polecamy. W jasny sposób opisuje jak używać storytellingu w budowaniu komunikacji firmy.
Robert McKee – „Story”
McKee jest jednym z najbardziej rozchwytywanych konsultantów scenariuszowych w Hollywood. Jego książki (a oprócz “Story” napisał ich jeszcze 4), to kopalnia bardzo konkretnej wiedzy o opowiadaniu historii. Co prawda autor skupia się głównie na filmach, ale to w końcu tam znajdziemy jedne z najlepszych opowieści na świecie. Dla osób, które chciałyby pozycję stricte pod marketing, warto przeczytać jego “Storynomics”. Małe ostrzeżenie – książki nie są dostępne po polsku, a autor ma względnie trudny styl pisania.
Nancy Duarte – „Illuminate”
Jakie opowieści, rytuały i ceremonie powinni stosować liderzy? Mało kto się pewnie nad tym zastanawia, a Nancy Duarte to usystematyzowała i opisała. Nie jest to książka stricte marketingowa, ale jeśli odpowiednio do niej podejdziesz – zdecydowanie da Ci dużo inspiracji. Duarte jest topową ekspertką komunikacji na świecie.
Lew Hunter – „Kurs pisania scenariuszy”
„Jedynym powodem, dla którego tak wiele osób nie zrealizowało marzenia o zostaniu scenarzystami jest to, że poddali się zbyt szybko” – twierdzi Lew Hunter, doświadczony autor i profesor uważany za jednego z najlepszych nauczycieli scenariopisarstwa w Stanach Zjednoczonych. Z właściwym sobie poczuciem humoru i pozbawioną skrupułów bezpośredniością Lew Hunter prowadzi Czytelnika przez każdy etap tworzenia scenariusza. Traktuje go tak samo, jak swoich słuchaczy za oceanem – ucząc, strofując, poprawiając i cały czas autentycznie bawiąc.
YouTube
Wiele kanałów na YouTube omawia różne aspekty filmów, żeby pokazać, co w nich działa, a co nie. Poniższe są jednymi z najlepszych.
Nerdwriter
Nerdwriter – ulubiony YouTuber Michała, omawia nie tylko filmowe tematy, które potrafią inspirować do lepszego opowiadania historii.
Every Frame a Painting
To seria esejów wideo tworzonych na przestrzeni 2 lat przez Taylora Ramosa i Tony’ego Zhou. W każdym odcinku omawiana jest konkretna technika i elementy używane przy produkcji filmów.
Lessons from the Screenplay
Autor analizuje scenariusze filmów, szukając odpowiedzi, czemu akurat te produkcje tak dobrze sobie radzą z opowiadaniem historii.
Scriptfella
Kanał prowadzony przez praktyka współpracującego z największymi wytwórniami filmowymi w USA i Europie. Opowiada o storytellingu i edukacji filmowej.
Podcasty
Marketing Opowieści
Poza tym, że jest to jedyny polski podcast o wykorzystaniu storytellingu w działaniach marketingowych, wyróżnia się zróżnicowanym formatem odcinków – rozmowy z gośćmi w formule narracyjnej, odcinki solo oraz segment “Laboratorium Narracji”, w którym, bawiąc się formą i treścią, tworzone i omawiane są pomysły na proste kampanie storytellingowe.
The Storytelling Lab
Ten podcast traktuje przede wszystkim o storytellingu w zastosowaniach biznesowych.
Out on the Wire
Podcast w formie kursu, gdzie odcinki to na zmianę teoria i ćwiczenia przerabiane z kursantami. Jest do tego też komiks o storytellingu audio.
Scriptnotes
To podcast o scenariopisarstwie i rzeczach interesujących dla scenarzystów. Nie-scenarzysta znajdzie tu również perełki dla siebie. Prowadzony przez dwóch doświadczonych scenarzystów (którzy napisali m.in. “Alladyn”, “Czarnobyl”, “The Last of Us”).
Beyond the Screenplay
Podcast twórcy kanału YouTubowego “Lessons from the Screenplay”, w którym razem z kilkoma innymi osobami, omawia w detalach różne filmy.
Kursy
Kurs Pixara
Na platformie Khan Academy dostępny jest bezpłatny kurs “The art of storytelling” w ramach ich projektu “Pixar in a box”. Ten skondensowany, lecz bardzo lekki i przyjemny kurs podpowiada jak tworzyć postaci i struktury opowieści, jak wspierać historię perspektywą, kształtem i kolorem, porusza kwestię języka filmografii, a także podpowiada, co powinien zawierać dobry pitch.
A ty masz jakieś ciekawe źródła wiedzy do polecenia?
Daj nam znać na kontakt@cleverhearted.com