AUTOR
Michał Kasprzyk
Jeśli wydaje Ci się, że skoro podcast ma swój osobny serwer i funkcjonuje w aplikacjach typu Spotify, to strona internetowa jest mu zbędna, to masz rację – wydaje Ci się. Podcast firmowy absolutnie powinien mieć stronę, żeby w pełni wykorzystać swoje miejsce w lejku marketingowym lub ścieżce klienta.
Według badania “Cumulus Media and Signal Hill Insights’ Podcast Download Fall 2021 Report” 45% słuchaczy szuka informacji na temat produktu lub usługi po usłyszeniu reklamy w podcaście. Reklama w podcaście to nie to samo, co cały markowy podcast, więc dorzućmy do tego jeszcze badanie Audio:Activated zrobione przez BBC, z którego wynika, że ludzie zapamiętują nazwę marki wymienioną w treści podcastu 12% skuteczniej niż samą treść, jednocześnie poprawiając skuteczność na wszystkich etapach lejka sprzedażowego.
Po co tworzyć stronę firmowego podcastu?
Skoro słuchacze będą szukać produktu czy usługi z podcastu, a często też samego podcastu, to chyba lepiej jak trafią na stronę firmy, a nie do appek, z których przed chwilą przybyli lub, o zgrozo, na stronę konkurencji.
Plusem jest też to, że strona poszerza zasięg podcastu o osoby, które nie korzystają z tych wszystkich Spotifajów i innych. Raczej nie będzie ich dużo, ale to przecież potencjalni klienci, o których warto pamiętać.
Najważniejsza korzyść z posiadania strony podcastu, to możliwość kontynuacji przez słuchacza ścieżki zakupowej.
Sam podcast oczywiście ma moc do tego, żeby ktoś kupił nasz produkt bezpośrednio po odsłuchaniu, ale najprawdopodobniej będziemy musieli wziąć słuchacza za rękę i przeprowadzić go przez kolejne kroki. Na stronie możemy zawrzeć dodatkowe materiały, dodać źródła danych (najlepiej własne) podanych w podcaście i dać możliwość zapisu do newslettera.
Jaką stronę podcastu stworzyć?
Przede wszystkim musimy się zastanowić nad dwoma rzeczami.
Po pierwsze – czy tworzymy całkowicie osobną stronę czy umieszczamy podcast na stronie firmowej?
Obie strategie mają swoje plusy i minusy. Decyzję podjąłbym głównie w oparciu o to czy mamy zasoby do stworzenia osobnej strony i o to jaki jest cel podcastu oraz jak bardzo chcemy rozbudować stronę.
Jeśli cel da się zrealizować niezależnie od strony firmowej (np. zapis do newslettera), a oddalenie się od marki może w tym pomóc (bo np. strona firmowa jest tak rozbudowana, że podcast na niej może zginąć), to stwórz osobną. Ale w większości przypadków nie powinno być problemem, jeśli podcast znajdzie się na stronie firmowej – dzięki temu odwiedzający bezpośrednio będą mogli sprawdzić też firmę, która stoi za ich ulubioną produkcją.
Po drugie – czy wystarczy nam sam landing page, na którym wrzucimy wszystko, czy jednak stworzymy bardziej rozbudowaną stronę? Znowu – jaki masz cel? Ale też – jak będziesz kierować ruch do podcastu i jak bardzo rozbudujesz otoczkę nagrań? Dalsza część tego artykułu pomoże Ci odpowiedzieć na te pytania.
Co na landing page’u?
Oczywiste minimum
Nazwa podcastu, okładka i opis – te elementy są oczywiste. Nazwa i okładka utwierdzą obecnych słuchaczy, że trafili na odpowiednią stronę (bo wcześniej widzieli te elementy w appce). Dla nowych słuchaczy, w połączeniu z opisem, będą zachęcaczem do włączenia podcastu.
Nagłówek
Nazwa podcastu to jedno, ale dobrze jest na samej górze strony wrzucić jakiś nagłówek, który w krótkim zdaniu będzie zachęcał do słuchania. Jak w przypadku podcastu “The NewsWorthy”:
Odtwarzacz z trailerem
Skoro już ktoś trafił na tę stronę i jest to jego pierwsza interakcja z podcastem, to odtwarzacz z trailerem skróci dystans do zapoznania się z nagraniem. Jeśli dodatkowo ktoś by miał wchodzić w appki (szczególnie jeśli jest to ktoś, kto wcześniej podcastów nie słuchał), to robi nam się skomplikowana operacja, na którą nie każdy się zdecyduje.
Alternatywnie można tutaj dać najnowszy odcinek, ale rzadko kto przy pierwszym wejściu na stronę będzie mieć 20+ minut na słuchanie (a o umieszczaniu tam ponad godzinnych odcinków możesz zapomnieć). Dla osób, które już są subskrybentami podcastu, player będzie wtedy przypominał o najnowszym odcinku.
Call to Action (CTA) – Wezwanie do działania
Po coś ten podcast dla marki robisz. Jeśli w podcaście kierujesz ludzi na stronę, to co chcesz, żeby na tej stronie zrobili?
Świetnym wyborem jest zapis do newslettera, ale tutaj dobrze, żeby ten newsletter był komplementarny do podcastu. Jeśli będzie dotyczyć czegoś zupełnie innego niż temat podcastu, to mało kto zdecyduje się na zapis.
Przyciski kierujące do aplikacji podcastowych
Jeśli na stronę trafili obecni słuchacze, to prawdopodobnie im te przyciski się nie przydadzą. Ale jeśli przychodzi do nas ktoś nowy – dostanie pełną plejadę przycisków. Absolutne minimum to Spotify (najpopularniejszy player w Polsce i wielu krajach na świecie), Apple Podcasts (które ze Spotify wiecznie rywalizuje) i Google Podcasts (które ledwo zipie za tą dwójką, ale przynajmniej jeszcze się liczy). Dodatkowo, jeśli wrzucasz podcast na YouTube, to podlinkuj tam też.
Tak zrobiliśmy to dla naszego podcastu “Marketing Opowieści”:
Jeśli chcesz się zaopiekować takimi podcastowymi maniakami jak ja, to umieść też link do RSS (ostatnia ikonka na grafice powyżej). W uproszczeniu: RSS prowadzi bezpośrednio do Twojego podcastu, co pozwala na dodanie go do appek, których nie uwzględnisz na swojej stronie. Jest to sprawa niszowa, ale nie doda Ci to dużo roboty, a ułatwisz sprawę osobom, które są oddanymi słuchaczami podcastów.
Recenzje
Jeśli Twój podcast uzyskał już jakieś recenzje, to umieść je na landing page’u. Będą działały jako społeczny dowód słuszności i przekonają innych do posłuchania.
Najnowsze odcinki
Kilka najnowszych odcinków warto umieścić na landing page’u, głównie po to, żeby osoba odwiedzająca mogła od razu po tytułach ocenić, czy temat podcastu będzie dla niej odpowiedni. To mogą być bezpośrednie linki do którejś appki podcastowej lub na dalsze podstrony Twojego www.
Linki do mediów społecznościowych
To standard, o którym tylko przypominam. Nawet jeśli nie prowadzisz osobnych profili w mediach społecznościowych dla podcastu, to umieść na stronie linki do profili firmowych lub osobistych.
Co powinno się znaleźć na bardziej rozbudowanej stronie?
Podstrony odcinków
Każdy odcinek powinien mieć swoją podstronę, a to dlatego, że ułatwia to wrzucenie tam dużej ilości tekstu. Niekoniecznie dla słuchaczy, ale głównie dla botów Google’a.
Opis odcinka, notatki i linki
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tekst, który znalazł się w opisie odcinka, znalazł się też na jego podstronie. Jeśli opis jest bardzo długi, to warto ludzi skierować na stronę, zamiast kazać im przeglądać go w appce. Zostawiamy tam wtedy krótką informację o tym, o czym jest odcinek razem z call to action przejścia na stronę. Dodatkowe notatki, linki do rzeczy wspomnianych w odcinku i do źródeł danych umieszczamy w całości na stronie.
Odtwarzacz
Oczywista oczywistość. Większość aplikacji i wszystkie serwery podcastowe dają możliwość osadzenia playera z konkretnym odcinkiem. Ja polecam osadzić player z serwera, bo da Wam to szybszy wgląd w statystykach w to, gdzie odcinek jest słuchany. Na serwer mało kto trafi, więc te odsłuchania od razu można przypisać Waszej stronie. No dobra, trzeba wziąć poprawkę, że ktoś mógł ten serwer znaleźć, ale to serio rzadkie.
Transkrypcja
Ten tekst będzie bardzo długi, bo transkrypcja to spisane każde słowo, które padło w odcinku. Dobrze jest zatem umieścić na widoku tylko fragment i dać możliwość rozwinięcia go. Dodatkowe punkty za sformatowanie tego tekstu – wtedy można go traktować jak bloga posta i będzie on przyjaźniejszy ludziom. A trzeba zaznaczyć, że zdarzą się “szaleńcy”, którzy będą woleli przeczytać zamiast słuchać. Oprócz tych szaleńców jest jeszcze jedna grupa ludzi, dla których transkrypcja jest wręcz na wagę złota – mianowicie osoby niesłyszące.
Transkrypcję można wykonać ręcznie lub maszynowo. Te maszynowe często zawierają mnóstwo błędów, ale są znacznie szybsze i tańsze, więc lepsze niż nic. Natomiast zdecydowanie bardziej warto zainwestować w transkrypcję, którą wykona człowiek.
Informacje o gościu
Goście w podcastach zwiększają zasięgi, szczególnie jeśli są bardziej znani niż osoba prowadząca. Dlatego warto się nimi chwalić – nie tylko w tytule odcinka, ale też na stronie.
Materiały dodatkowe
Świetnym argumentem dla słuchaczy, żeby wejść na stronę, jest to, że dostaną coś ekstra. Czy to będzie jakaś checklista, czy artykuł dostępny tylko w PDF, czy ebook – tak długo jak będzie wartościowy dla słuchaczy, to spełni swoje zadanie.
Takie materiały najlepiej umieszczać przy odcinku, którego dotyczą, ale równie dobrze może to być osobna strona, na której są po prostu dodatkowe materiały, jak to zrobiliśmy dla podcastu Lekkomówni.
Absolutnym mistrzem jest tutaj jednak Marek Jankowski, który mając za pasem ponad 400 odcinków podcastu Mała Wielka Firma, stworzył całe repozytorium materiałów.
Inne podstrony, które warto rozważyć
Strona subskrypcji
W Polsce około jedna trzecia internautów słucha podcastów, więc jest spora szansa, że Twój podcast będzie pierwszym, na który ktoś trafi. Żeby ułatwić im sprawę (ale nie tylko im), możesz stworzyć osobną stronę z instrukcją, jak poradzić sobie z zasubskrybowaniem Twojego podcastu.
Strona recenzji
Recenzje są świetne z dwóch głównych powodów – w niektórych aplikacjach (np. Apple Podcasts) powodują, że Twój podcast jest bardziej widoczny oraz dają Ci informację zwrotną dotyczącą podcastu.
Informacje o osobie prowadzącej
To jest coś, co może się znaleźć na landing page’u, ale może być też osobną stroną. Słuchacze mogą chcieć dowiedzieć się więcej o osobie prowadzącej, więc warto tutaj umieścić jej zdjęcie, krótkie bio, a może nawet bezpośrednią wiadomość do słuchaczy, której nie można znaleźć w innych miejscach.
Chcesz, żeby słuchacze zostawili Ci wiadomość?
Możesz na swojej stronie osadzić wtyczkę, dzięki której słuchacze będą mogli zostawić Ci wiadomość głosową. Takie wiadomości (po odpowiednim zabezpieczeniu prawnym) możesz wykorzystać w podcaście – to mogą być na przykład pytania, na które odpowiesz w kolejnym odcinku.
Inne
Pytasz swoich gości o rekomendacje książek, filmów lub jeszcze inne? Zrób podstronę z nimi.
Media piszą o Twoim podcaście? Pochwal się tym i zbierz linki na jednej podstronie.
Chcesz, żeby słuchacze dali Ci informację zwrotną? Stwórz ankietę i osadź ją na stronie.
Jeśli chcesz przedstawić osoby, które pracują przy podcaście (bo oprócz osoby prowadzącej jest jeszcze ktoś, kto go montuje, pisze scenariusze, robi research itp.), to zrób dla nich podstronę. Na pewno będzie im miło.
Twój podcast dostał jakieś nagrody? Koniecznie umieść to na landing page’u lub którejś z podstron.
Osobna strona z kontaktem to też dobry pomysł, ale jeśli umieszczasz podcast na stronie firmy, to chyba już taką masz, prawda?
Przykłady stron podcastów, z których warto czerpać inspirację
Nie wszystkie z nich są idealne, ale są różne i warto je przejrzeć, żeby sprawdzić poszczególne elementy – które z nich sprawdzą się również na Twojej stronie?
Co jeszcze w kwestii strony warto wiedzieć?
Analityka
Zakładam, że Google Analytics masz podpięty do strony firmowej, więc będzie Ci zbierać też informacje o odwiedzających podstrony z podcastem. Jeśli jeszcze GA nie masz, to prędziutko podpinaj – to prawdziwa skarbnica wiedzy o osobach, które wchodzą na Twoją stronę.
Zdjęcia
Jeśli przy okazji nagrań do podcastu robisz zdjęcia, to koniecznie umieść je na stronie, a nie tylko w mediach społecznościowych. Albo jeszcze lepiej – osadź posty z mediów społecznościowych – zwiększysz szansę na to, że również tam trafią Twoi słuchacze.
Stwórz swojego Netflixa
To nie pierwszy podcast, który tworzysz? Masz też jakąś serię video? Stwórz na swojej stronie miejsce, w którym te wszystkie programy pozbierasz i będą łatwo dostępne dla Twoich słuchaczy. Inspirację możesz czerpać na przykład od MailChimpa.
Twórz stronę zgodnie ze sztuką
Nie zapominaj, że strona podcastu, to wciąż strona. Wszelkie dobre praktyki w kwestii budowania stron internetowych mają tu też zastosowanie.
Stwórz taką stronę podcastu jakiej potrzebujesz
Teraz trochę bardziej świadomie podejmiesz decyzję w sprawie strony podcastu Twojej marki. Pamiętaj, że nie musisz tworzyć rozbudowanej strony od razu – możesz zacząć od jakiegoś minimum i stopniowo ją rozbudowywać, żeby w pełni skorzystać z dobrodziejstw, jakie może przynieść.
Proste strony dadzą słuchaczom miejsce, w które będą mogli zajrzeć po nieco więcej informacji o podcaście, co samo w sobie jest plusem. Ich zaletą jest to, że można je szybko stworzyć. Rozbudowane strony nie będą służyły tylko słuchaczom – dadzą też szansę na odnalezienie Cię przez boty Google’a i ciekawszy materiał do wrzucania we wszelkiego rodzaju Adsy.
Niezależnie od tego, jaką stronę postanowisz stworzyć – podcast firmowy powinien mieć swoją siedzibę, którą Ty kontrolujesz.