AUTORKA
Simona Zelek
Podcasty firmowe to na polskim rynku nadal dość świeży temat. Zrozumiałe może być sceptyczne nastawienie twojej szefowej do tej formy promocji. Czasami najtrudniejsze w całym procesie może być namówienie przełożonej do swojego pomysłu. Dlatego najważniejszą rzeczą jest przygotowanie argumentów, które przekonają ją i cały zespół, że to odpowiednie działanie dla Waszej firmy.
Doskonale zdaję sobie sprawę, że tworzenie dobrego podcastu to maraton, a nie sprint. Jednak jeśli uważasz, że produkcja audio jest idealnym rozwiązaniem dla twojej firmy, to warto wziąć udział w tym biegu.
1. Bliżej klienta
W ostatnich latach wiele marek zaczęło używać podcastów jako części swojej strategii marketingowej. Najlepiej widać to po rynkach zagranicznych, gdzie audio storytelling zadomowił się na dobre i jest jednym z narzędzi, po które często sięgają marketerzy. Żyjemy w czasach absolutnego informacyjnego szumu. Coraz częściej słyszy się o detoksie od wszelakich mediów, unikaniu niepotrzebnych bodźców.
Zwiększona świadomość społeczeństwa wiąże się też z bardziej świadomą konsumpcją treści reklamowych. Można zaobserwować spadek skuteczności klasycznych form promocyjnych na rzecz działań budujących trwałe relacje z odbiorcą naszych usług i produktów. Potencjalni klienci, szczególnie jeśli mówimy o ludziach z pokolenia Z i młodszych, są świadomymi konsumentami, do których dotrzeć można dzięki autentyczności i działaniom, które nie są skierowane tylko i wyłącznie na nachalną sprzedaż.
A jak lepiej zbudować więź niż przez nadanie swojej marce ludzkiego głosu?
2. Stwórz playlistę
Nie każdy jest fanem podcastów. Wiem, mi też ciężko w to uwierzyć. Jednak jeśli twoja przełożona nie zna tego medium i kojarzy je tylko z nudnymi rozmowami dwóch gości, to twoja w tym rola, żeby zmienić jej zdanie i pokazać jej szereg innych możliwości. A możliwości jest wiele. Czas odpalić Spotify i z uwagą wybrać interesujące produkcje.
Przykłady i inspiracje, które twoja firma mogłaby realnie wykorzystać w swoich działaniach. Jeśli potrzebujesz pomocy, to ściągę masz tutaj. Łatwiej Ci będzie przekonać kogoś do swojego pomysłu, jeśli będzie w stanie go sobie dokładnie wyobrazić.
3. Powiedz co jest możliwe
Żeby lepiej zrozumieć specyfikę tego medium warto zrobić porządny research i zorientować się jaka forma najlepiej wpisze się w strategię marketingową twojego biznesu. Czy będziecie opowiadać o specyfice branży, tworzyć narrację luźno nawiązującą do działalności firmy czy robić coś kompletnie nieszablonowego jak podcast Ikei „The IKEA Sleep Podcast”, gdzie narrator z mocnym szwedzkim akcentem czyta katalog produktowy do snu. Warto ustalić z szefową, jak i z całym zespołem, jak produkcja podcastu ma pomóc waszej działalności.
Skupiacie się na działaniach employer brandingowych? Pokażcie historię swoich pracowników, niech ich opowieści będą motywacją do przystąpienia do rekrutacji w Waszej firmie.
Podcast firmowy może też pomóc, kiedy chcecie ocieplić swój wizerunek czy utrwalić swoją pozycję lidera na rynku. Jeśli zdecydujecie się na podcast ekspercki, możecie edukować konsumentów i wypowiadać się w ważnych tematach. Opcji jest naprawdę dużo. Jeśli chcesz pomocy, chętnie podsuniemy Ci najlepsze rozwiązania.
4. Zdefiniuj pojęcie sukcesu
Dalej ciężko jest mierzyć bezpośredni zwrot z inwestycji w podcasty. Trzeba nastawić się, że to działanie długofalowe i nie przyniesie natychmiastowych rezultatów. Jednak jeśli twoja szefowa jest nastawiona na wyniki to nie wszystko stracone.
Badania i statystyki przedstawiają sprawę bardzo obiecująco. Można oczywiście sprawdzać liczbę pobrań na platformach streamingowych czy liczbę subskrybentów. Wyznacznikiem sukcesu może też być liczba leadów, jakie jesteśmy w stanie generować przez naszą produkcję. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z potencjału, jaki daje nam nasz podcast na każdym etapie lejka sprzedażowego.
W porównaniu do innych form promocji mamy pewność, że trafiamy do swojej grupy docelowej. Podcasty są wyszukiwane i słuchane przez ludzi zainteresowanych konkretnymi tematami. Dlatego też dużo łatwiej nam będzie w organiczny sposób zdobywać kolejnych klientów. Zrobiony dobrze może być niezwykle skutecznym elementem strategii marketingowej.
Czy możesz zrobić podcast własnymi zasobami?
Powiedzmy to sobie wprost, wyprodukowanie dobrego firmowego podcastu nie jest łatwe. Wymaga mnóstwa pracy i zaangażowania od pierwszych koncepcji, przez produkcję (koordynacja nagrań, montaż i mastering, opracowanie identyfikacji wizualnej, osadzenie podcastu na hostingu itp.), na promocji kończąc. Każdy z tych procesów jest czasochłonny i wymaga posiadania odpowiedniego poziomu wiedzy.
Oczywiście można to wszystko zrobić samemu. Na tym blogu oraz w podcaście “Marketing Opowieści” będziemy serwować wiedzę, która przyda Ci się w tym procesie. Można również zaprosić do współpracy agencję, która już to wszystko ma za sobą i przyjdzie z konkretnymi, sprawdzonymi rozwiązaniami.
Podcasty nie są podobne do innych kanałów marketingowych. Żeby stworzyć ulubiony podcast słuchaczy, trzeba dobrze poznać to medium. My mamy za sobą wiele udanych produkcji i pomożemy zaistnieć twojej.