Jak stworzyć skuteczny podcast firmowy: 10 kreatywnych przykładów

Wyobraź sobie taki podcast firmowy, który sprawia, że osoby słuchające nie mogą się doczekać kolejnego odcinka? Taki, który wciąga, bawi, inspiruje — a przy okazji subtelnie buduje ich relacje z marką. Brzmi jak coś niemożliwego? Wcale nie, jeśli będziesz myśleć tak kreatywnie, jak firmy, o których piszemy niżej. 😉

Oczywiście, jak w każdym działaniu marketingowym, kluczem do sukcesu jest oryginalny pomysł oraz dogłębne zrozumienie swojej grupy docelowej i specyfiki samego medium. Podcasty firmowe pozwalają nienachalnie promować marki, jednocześnie budując więź z osobami słuchającymi, ale nie możemy ich traktować jak 30-minutową reklamę — to prosta droga do zniechęcenia odbiorcy. Aby przyciągnąć uwagę i zbudować zaangażowaną społeczność, musimy dostarczać treści, które mają realną wartość: edukują, inspirują czy po prostu cieszą. Tylko taki content ma szansę na więź z grupą docelową, która z czasem zacznie kojarzyć markę nie tylko z jej ofertą, ale też z wartościowymi doświadczeniami.

Przyjrzyjmy się dziesięciu markom, które wykorzystały potencjał podcastów — czyli stworzyły przeróżne kreatywne formy, które przyciągają i utrzymują uwagę! Jeśli szukasz inspiracji do własnego projektu podcastowego, te przykłady pokażą, jak różnorodne i pomysłowe mogą być branded podcasty.

Kreatywne podcasty firmowe, które wykorzystują potencjał tego medium

Polska stale się rozwija pod względem liczby osób, które regularnie słuchają podcastów, więc marki coraz częściej sięgają po tę formę promocji. Jednak wciąż rzadko słyszymy polskie produkcje, które wykorzystują pełnię potencjału tego medium. To świetna informacja! Zaletą tej sytuacji jest na pewno to, że polski rynek podcastowy nie jest jeszcze przesycony i mamy sporo miejsca, żeby się wyróżnić i przyciągnąć słuchaczy.

Dlatego warto przyjrzeć się najciekawszym pomysłom z zagranicy, gdzie marki tworzą odważniejsze produkcje.

Każda z wybranych przez nas produkcji nie tylko opiera się na innej formule, ale też promuje marki z zupełnie różnych branż:

Ten podcast wie, jak trafić do grupy docelowej w idealnym momencie: 2 Minutes of Zen

Trening uważności podczas mycia zębów? Wpadła na to marka Zendium, producent produktów do higieny jamy ustnej. Ich podcast pod tytułem „2 Minutes of Zen” zawiera krótkie triki i porady dotyczące dbania o siebie — każdy odcinek trwa dwie minuty, więc można słuchać i ćwiczyć codziennie podczas szczotkowania.

Potrzeba grupy odbiorczej stojąca za tą koncepcją nasuwa się sama: czas, który przeznaczamy na mycie zębów polega głównie na staniu w miejscu i wykonywaniu rutynowej czynności. Słowem, nudno — niektórzy nawet poddają się po minutce, bo w końcu „szkoda czasu”. Zendium postanowiło wypełnić tę chwilę i dać słuchaczom coś innego do roboty. Korzyść? Nauczysz się czegoś nowego, może odnajdziesz wewnętrzny spokój, i przy okazji masz powód, żeby doszczotkować do końca. W 2020 Zendium uruchomiło też formę dla dzieci, co z pewnością przydało się rodzicom — kto by nie chciał, żeby jego pociecha czekała z niecierpliwością na mycie zębów?

„2 Minutes of Zen” nie sprzedaje bezpośrednio past Zendium — sprzedaje doświadczenie oraz rozwiązanie problemu.

Ten podcast wie, jak sprawić, że ludzie wracają do katalogu produktów: IKEA Sleep Podcast

Wieczór. Układasz się do snu. Zakładasz słuchawki, i odpływasz… do dźwięku personelu IKEA, który kojącym głosem wyczytuje Ci szwedzkie nazwy mebli z nowego katalogu. Tak, naprawdę — taki podcast wyprodukowała australijska IKEA. „Rozumiemy, że dobry sen poprawia życie i wierzymy, że Ty i Twój dom możecie to osiągnąć” — czytamy w opisie podcastu — „zaczynając od dzisiejszego wieczora.”

Pomysł, choć nietypowy, doskonale wpisuje się w tę filozofię. Skoro IKEA wie, jak ważny jest dobry sen, to oczywiście, że ich podcast pomaga w wieczornym relaksie. 😄 Nazwy produktów, zamiast brzmieć jak reklamy, mają działać uspokajająco, zachęcając do zasypiania przy ich dźwiękach.

Taka koncepcja nie pojawiła się znikąd — IKEA przeprowadziła szeroko zakrojone badania dotyczące nawyków snu osób mieszkających w Australii i odkryła, że 56% miało problemy z zaśnięciem, a 37% zadeklarowała, że potrzebują pomocy w zaśnięciu.

To podejście jest ciekawym sposobem na budowanie lojalności. Nie ma nachalnych sloganów ani namawiania do zakupów — zamiast tego, jest… miło pod kołderką.

IKEA Sleep Podcast pokazuje, że nawet coś tak prozaicznego jak katalog produktów może być narzędziem kreatywnego marketingu dla marek, które rozumieją potrzeby swoich osób odbiorczych.

Ten podcast potrafi uświadamiać potencjalnych klientów tak, że chcą więcej i więcej: Hackable

Od podejrzanych sieci Wi-Fi przez wszechwidzące kamerki po zdradzieckie zdjęcia kotów, podcast „Hackable?” od McAfee omawia temat bezpieczeństwa internetowego.

Hakerzy i hakerki w filmach czy serialach przeważnie wyglądają trochę jakby mieli supermoce. Dlatego McAfee zaprosiło do podcastu najlepsze osoby eksperckie w tej dziedzinie i testują, czy rzeczywiście aż tak łatwo infiltrować nasze wirtualne życia.

„Hackable?” ma na celu nie tylko edukację osób słuchających na ciekawy temat, ale przede wszystkim uświadamianie o zagrożeniach związanych z technologią, dostarczając cennych informacji na temat tego, jak chronić swoje dane i prywatność w sieci. To oczywiście idealna tematyka dla McAfee, ale co wyróżnia ten podcast to jego forma. To coś więcej niż po prostu wywiady czy rozmowy na temat — „Hackable?” testuje bezpieczeństwo na żywca, z pomocą doświadczonych osób hakerskich, które starają się omijać i łamać wirtualne zabezpieczenia. A przy tym oczywiście konfrontuje stereotyp hakera z rzeczywistością. Czyżby był bliższy prawdzie niż byśmy chcieli?

Trudno o ciekawsze narzędzie uświadamiania potencjalnych osób klienckich.

Ten podcast wie, jak wykorzystać podcast w Employer Brandingu: Nokia Stories

„Nokia Stories” to podcast employer brandingowy naszej produkcji, który zabiera osoby słuchające za kulisy pracy w Nokii. Jego celem jest opowiedzenie historii pracownic_ków, pokazanie ich codziennych wyzwań i sukcesów oraz budowanie obrazu firmy Nokia jako miejsca pełnego pasji, współpracy i możliwości rozwoju. Jeśli to brzmi sucho, to opowieści w podcaście na pewno nie będą. W każdym odcinku nowa osoba opowiada swoją prawdziwą historię z pracy, co wzbogaciliśmy emocjonującą ścieżką muzyczną.

Ten podcast to nie tylko opowieść o technologii i pracy, ale przede wszystkim o ludziach, którzy ją tworzą. „Nokia Stories” pozwala poznać kulturę organizacyjną firmy i dowiedzieć się, jakie wartości przyświecają zespołowi Nokii. Historie, które pomogliśmy opowiedzieć Nokii, nie tylko motywują, ale również uczą i inspirują — pokazując różnorodność ścieżek kariery, pasji, wyzwań i sukcesów. Dzięki temu, można przekonać się na własnych uszach 😉, że za globalną marką stoją ludzie z krwi i kości, którzy dzielą się swoimi autentycznymi doświadczeniami.

Dzięki temu „Nokia Stories” nie tylko spełnia funkcję informacyjną, ale również emocjonalnie angażuje odbiorców, tworząc pozytywne skojarzenia z marką. Jest to świetny przykład tego, jak podcasty firmowe mogą angażować potencjalne osoby kandydujące i budować wiarygodny wizerunek firmy.

Ten podcast przekracza granice medium i robi coś, czego nie ma nigdzie indziej: Casting Call

Jeśli słuchasz podcastów po angielsku, prawdopodobnie zdarzyło Ci się usłyszeć reklamę SquareSpace czy dwie. Czy tam dziesięć, kto by to liczył. 🤭 W każdym razie SquareSpace można spokojnie uznać za nieodłączny element amerykańskiej tradycji podcastowej. Nic więc dziwnego, że chwycili byka za rogi i stworzyli podcast o podcastach, inny niż wszystkie.

„Casting Call”, stworzony przez SquareSpace we współpracy z Gimlet Media, to podcastowe talent show. Osoby uczestniczące nadsyłają zgłoszenia i biorą udział w konkursie, aby finalnie zostać podcastową gwiazdą — i stworzyć własną produkcję! Wyobraź sobie „Mam Talent”, w ramach którego konkurujesz, żeby zostać osobą prowadzącą własny program podcastowy.

Celem konkursu było udostępnienie narzędzi i zasobów produkcyjnych nawet osobom, które nigdy wcześniej nie rozważały podcastingu, a które mają świetne pomysły.

Czemu tak? Podstawową wartością SquareSpace jako kreatora stron WWW jest właśnie to: dostarczanie odpowiednich narzędzi osobom z kreatywnymi pomysłami. Jak sami mówią, „gdy rozważaliśmy produkcję własnych treści podcastowych, postanowiliśmy pozostać wierni tej misji.”

Talent show to świetny pomysł dla każdej marki, która obraca się wokół wspierania kreatywności lub chce nagłaśniać głosy ze swojej społeczności — aż dziw, że ten format tak rzadko pojawia się w innych branżach.

Te podcasty wiedzą, jak podcasty fabularne mogą promować markę: The Discovery Adventures i Murder in HR

Na imię Ci Sam. Razem ze swoim wujkiem musisz wytropić złoczyńców, którzy zakłócają sygnały GPS i grożą pogrążeniem Wielkiej Brytanii w chaosie… Tak, to podcast marki! Konkretniej, Land Rovera.

To, że w swoim podcaście Land Rover postanowił zabrać osoby słuchające na jeden wielki roadtrip to już kreatywny pomysł — chociaż niektórzy powiedzieliby, że naturalny dla producenta SUVów i terenówek. Marka poszła więc o krok dalej i ubrała tę wycieczkę w tajemniczą historię…

„The Discovery Adventures” to podcast fabularny, który zabiera osoby słuchające na przygodę po Wielkiej Brytanii. To opowieść z gatunku mystery drama, którą zaprojektowano tak, aby można było się nią cieszyć w samochodzie. Każdy odcinek to niejako przystanek dłużej opowieści, rozgrywający się w prawdziwym miejscu na trasie — odcinki nagrano w różnych lokalizacjach w Wielkiej Brytanii, aby podcast był jak najbardziej immersyjny.

To świetny przykład tego, jak można połączyć storytelling z kreatywnym formatem, aby ciekawie opowiadać o marce i jej wartościach. To przygoda, która wciąga od pierwszej minuty i zostawia słuchaczkę z poczuciem, że odkryła coś wyjątkowego. (Ja wsiąkłam nawet z Polski; do pełni szczęścia zabrakło mi tylko Land Rovera 😅).

Kreatywność w podcastach firmowych nie kończy się na przygodach w terenie. Istnieją też takie, które przenoszą nas w świat zagadek kryminalnych! Teraz wyobraź biuro, gdzie zaczynają się dziać dziwne rzeczy — ktoś zniknął, atmosfera gęstnieje… Do akcji wkracza Jemma, nowa managerka w dziale HR, która musi rozwiązać sprawę morderstwa. Brzmi jak przepis na kryminał? Dokładnie tak! „Murder in HR”, fabularny podcast od Gympass, opowiada o śledztwie prowadzonym przez Jemmę i jej współpracownika, Nicholasa, po tym, gdy jeden z pracowników ginie na skutek porażenia prądem. Szybko okazuje się, że to nie był wypadek! Dlatego Jemma musi wykorzystać swoje HRowe umiejętności, by odkryć prawdę o sprawcy, zanim sama stanie się kolejną ofiarą.

Pomysł na podcast powstał z myślą o dramatyzacji tematu, jakim jest toksyczność w miejscu pracy. Gympass, jako dostawca benefitów HR (taki odpowiednik Multisporta), podkreśla w ten sposób, jak ich rozwiązania mogą przyczynić się do poprawy atmosfery i wellbeingu w firmach.

Oba te podcasty pokazują, jak można w nieoczywisty sposób budować świadomość marki. „The Discovery Adventures” zabiera nas na wycieczkę, jednocześnie subtelnie podkreślając ducha przygody i niezawodność Land Rovera. Z kolei „Murder in HR” od Gympass wciąga osoby słuchające w tajemniczą intrygę, pokazując, jak wellness i dobre zarządzanie mogą rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane HRowe problemy.

To świetne przykłady na to, że storytelling w podcaście może być skutecznym narzędziem promocji, które angażuje i zapada w pamięć.

Ten podcast wie, jak połączyć wywiady z niepowtarzalnym pomysłem: The Sound Bath

Lush to międzynarodowa marka kosmetyczna, która kładzie duży nacisk na relaksujący aspekt dbania o siebie. Dlatego oferują produkty, które mają pomagać osobom klienckim poczuć się jak w SPA: kremy, balsamy, bomby do kąpieli… i podcast, też do kąpieli.

„The Sound Bath” marki Lush to podcast przeznaczony do słuchania w kąpieli, a przynajmniej w relaksującej przestrzeni. Każdy odcinek zawiera muzykę medytacyjną, a prowadząca odkrywa „idee, które przekształcają i odsłaniają” — te eksploracje przybierają formę rozmów z ludźmi ze świata sztuki, literatury czy aktywizmu. Dzięki temu podcast w zamyśle nie tylko uspokaja, ale też skłania do refleksji. Każdy odcinek kończy się indywidualną medytacją dźwiękową inspirowaną osobą goszczącą i jej słowami. W skrócie, „The Sound Bath” ma oczyszczać i rozluźniać — tak jak długa kąpiel.

Ten podcast świetnie wyraża wartości i ton marki — spokojny, uważny, skoncentrowany na dbaniu o siebie. Sama treść też skupia się na tych wartościach, ale to medytacyjny aspekt podcastu najbardziej go wyróżnia. Ponadto, jest w tym wszystkim spory element bliskości. W końcu czy istnieją bliższe interakcje z marką niż takie, w które wchodzimy z jej głosem w słuchawkach, z zamkniętymi oczami, skupiając się wyłącznie na tu i teraz?

„The Sound Bath” to podcast, do którego bardzo łatwo się przywiązać i który wyraźnie łączy Lush z uczuciem relaksu i refleksji. Dlatego taka forma to strzał w dziesiątkę dla tej marki.

Te podcasty wiedzą, jak wplatać produkty w dobrze wykorzystane historie: Camp Monsters i #LIPSTORIES

Podcast „Camp Monsters”, wyprodukowany przez sprzedawcę sprzętu outdoorowego REI (początkowo we współpracy z YETI, które zajmuje się tym samym) to opowieści prosto znad obozowego ogniska. Nie brakuje ghouli, potworów z bagien ani wilkołaków z nietoperzymi skrzydłami… Te historie, opowiadane przy dźwięku trzaskającego ognia, zdecydowanie mogą przestraszyć — chociaż nie na tyle, żeby rodziny nie mogły słuchać ich razem z dziećmi.

Czerpiąc z uniwersalnej tradycji straszenia się przy ognisku, „Camp Monsters” pozycjonuje REI jako markę ceniącą doświadczenie i angażuje ją w dialog ze społecznością — a to prowadzi do zwiększenia lojalności i zamienia osoby słuchające podcastu w oddanych ambasadorów_ki marki. Poza tym, ten podcast kojarzy markę z odkrywaniem i przygodą na świeżym powietrzu. REI to już nie tylko sprzedawczyni sprzętu outdoorowego, ale też zaufane źródło inspiracji i historii ze społeczności outdoorowej.

Z kolei podcast marki Sephora, „#LIPSTORIES”, narzędziem do opowiadania historii uczynił bezpośrednio… kolekcję szminek. Każdy odcinek przedstawia nową gościnię — artystkę, przedsiębiorczynię, aktywistkę lub „zwyczajną” kobietę z nadzwyczajną historią. Dzielą się one swoimi doświadczeniami, ujawniają lekcje, których nauczyły się po drodze, i świętują momenty, które ukształtowały to, kim są dzisiaj.

Siła „#LIPSTORIES” tkwi w łączeniu tych osobistych historii ze światem beauty i integrowaniem produktów Sephory z narracją. W ten sposób kolekcja szminek Sephory służy jako narzędzie do eksploracji emocji i wspomnień, zamiast po prostu być promowanym produktem. Marka cały czas tworzy płynne, organiczne połączenia między produktem a doświadczeniami z życia realnego. A to zwiększa zapamiętywalność marki, ponieważ szminki nie są tu tylko produktami kosmetycznymi, ale symbolami siły i wyrażania siebie! Osoby słuchające mają nie tylko wgląd w życie niezwykłych kobiet, ale także wychodzą z głębszym zrozumieniem, w jaki sposób coś tak prostego, jak ulubiona szminka, może splatać się z chwilami odwagi, transformacji i tożsamości.

„Camp Monsters” i „#LIPSTORIES” to świetne przykłady tego, jak dobrze opowiedziane historie — nawet te, które w ogóle nie są o marce, przynajmniej z pozoru — mogą ją kształtować i pogłębiać więzi z osobami odbiorczymi. A przy tym zero nachalnej reklamy.

Wyróżnienie: ten podcast jest totalnie odjechany

Muszę wspomnieć jeszcze o „The Burger Files” — siedmioodcinkowa seria wyprodukowana dla amerykańskiego giganta Wendy’s (konkurencja Burger Kinga), która zamienia prawdziwe historie znalezione i nadesłane twórcom przez social media, w… podcast w stylu true crime. Koncepcja opiera się na autentycznych opowieściach społeczności o słabych burgerach — każdy odcinek obraca się wokół fast-foodowych zbrodni, od rozmokłych bułek i ledwo stopionego sera po odgrzewane kotlety.

„The Burger Files” to tylko część większej kampanii marki Wendy’s, która stara się dotrzeć do szerszego grona odbiorców w Wielkiej Brytanii, szczególnie tych niezaznajomionych z marką.

Połączenie true crime’u (jako jednego z najpopularniejszych gatunków podcastów) z typową dla Wendy’s komedią to świetny sposób na „postraszenie” osób odbiorczych burgerami słabej jakości. Podcast nie pozostawia wątpliwości: dostępne fast-foody zawiodły Wielką Brytanię — a bohaterem, który pozwala uniknąć horroru ma być nowa kanapka od Wendy’s.

Podcasty to potężne narzędzie marketingowe

Warto zaznaczyć, że daleko tej liście do wyczerpania potencjału podcastów. To tylko przykładowe realizacje, którymi warto się zainspirować.

Podcasty mają ogromny potencjał, by angażować osoby słuchające i budować z nimi trwałe relacje. W miarę jak rynek się rozwija, pojawiają się nowe formaty, style i pomysły — warto eksplorować medium podcastów i szukać innowacyjnych sposobów na wykorzystanie dźwięku, aby wyróżnić się w tłumie.

Zastanawiasz się, jaki podcast wyróżniłby Twoją markę? A może masz już pomysł i potrzebujesz przegadać go z kimś, kto zna się na rzeczy? Umów się na bezpłatną konsultację.

Pin It on Pinterest

Share This