AUTORKA
Anna Arlet
Spis treści
Podcasty pomagają wzmocnić komunikację wewnętrzną
To dobry sposób na onboarding i szkolenie pracowników
Kultura organizacji i employer branding
Podcast wewnętrzny może ułatwiać zarządzanie zmianami w firmie
Wellbeing pracowników, czyli jak podcastem dbać o wspierającą atmosferę w pracy?
Relacja ze słuchaczami podcastu a zaangażowanie pracowników
Podcast zwiększa inkluzywność i dostępność komunikacji w pracy
Trudno o ważniejszą sprawę w HR niż komunikacja. W końcu bez niej nie da się pracować — chyba że jest się badaczem terenowym, zbierającym dane w kompletnej samotni gdzieś na biegunie północnym. Chociaż tak naprawdę to chyba nie ma takiej pracy.
Ważne jest nie tylko to, co komunikujemy, ale również to jak to robimy. Nie od dziś wiadomo, że dobrze prowadzona komunikacja poprawia efektywność zespołu. Ale, ale! To nie taka łatwa sztuka.
Idealna komunikacja powinna dotrzeć do każdego pracownika — nieważne gdzie jest, ani jakie ma stanowisko. Bezpośrednio, łatwo i bez stustronicowych pdf-ów z instrukcjami, których nikt nie będzie dobrze pamiętał (that one’s personal 😅).
Żeby to osiągnąć, na HRowej popularności zyskują ostatnio podcasty.
Ale to coś więcej niż trend. Podcast to wszechstronne narzędzie, które może odmienić sposób, w jaki Twoja firma rozmawia z pracownikami. Zwłaszcza kiedy trudno prowadzić tę rozmowę tradycyjnymi środkami (albo można to zrobić lepiej). Ale co dokładnie możesz osiągnąć podcastem?
Jak wykorzystać podcast w HR?
Od rekrutacji i EB, przez wdrażanie nowych pracowników i wewnętrzne szkolenia, po integrację zespołu, podcastem w HR można zrobić naprawdę wiele dobrego. Kilka przykładów:
Podcasty pomagają wzmocnić komunikację wewnętrzną
Lubisz dostawać maile? Maile i tylko maile? Ja nie bardzo.
Jasne, wiele rzeczy można spokojnie przekazać na piśmie, ale są też takie, które o niebo lepiej „obgadać”. Szczerze mówiąc, mnie góra materiałów po prostu męczy (i nie jestem jedyna 😜). Żeby tego uniknąć, warto wprowadzić inne formy komunikacji niż tylko maile, tasklisty i dokumenty.
A podcast to wyjątkowe medium — przede wszystkim żywe i osobiste, dzięki swojej konwersacyjnej formie. Co tu dużo mówić? Podcastów, nawet tych zwięzłych (a może zwłaszcza), po prostu chce się słuchać.
Oczywiście, podcast nie zastąpi maili ani innych metod dzielenia się informacjami. Traktuj go raczej jako kolejne narzędzie komunikacji — szczególnie takiej, która pomaga Ci rozwiewać częste wątpliwości, pielęgnować relacje z pracownikami i zgłębiać kwestie wpływające na ich pracę i samopoczucie.
Obojętnie czy wdrażasz pracowników, przekazujesz im wiedzę czy dbasz o zdrowie zespołu, w podcaście przemawiasz ludzkim głosem. A żeby to zrobić, nie musisz organizować miliona spotkań, podczas których będziesz prawić ciągle to samo. W podcaście możesz odbyć te rozmowy o dowolnej porze dnia i nocy — dzięki temu nie tylko oszczędzisz własny czas, ale także postawisz na wygodę Twoich pracowników.
To dobry sposób na onboarding i szkolenie pracowników
Podcasty to super narzędzie do przekazywania i aktualizowania wiedzy. Możesz ich używać na przykład do szkolenia zespołu w zakresie nowych narzędzi i strategii, do przekazywania newsów w branży lub do sprawnego wdrażania nowych osób.
Bardzo przydaje się tu uniwersalna siła wszystkich podcastów, czyli przystępność i wygoda! Skoro można ich słuchać gdziekolwiek i kiedykolwiek, pracownicy mogą przyswajać wiedzę we własnym tempie i o właściwym dla siebie czasie (a chyba wszyscy wiemy, że czasami taka możliwość jest nieoceniona). Mogą też wracać do wybranych treści tak często, jak tylko chcą.
Wie o tym Shopify, dostawca platformy e-commerce dla sklepów internetowych. Ta firma może się pochwalić ponad dwudziestoma podcastami wewnętrznymi (czyli przeznaczonymi wyłącznie dla pracowników Shopify)! I podkreślę, że chodzi tu o liczbę całych programów, a nie odcinków. Sporo? Najwyraźniej jest o czym mówić. 😉 Tematy rozciągają się od onboardingu, przez różnego rodzaju szkolenia, po wgląd w pracę i zainteresowania pracujących osób.
Jeśli chcesz wykorzystać podcast w onboardingu, możesz stworzyć na przykład serię odcinków wprowadzających nowe osoby w kulturę firmy i omawiających kluczowe procesy. Warto też zawrzeć w nich wskazówki dotyczące pierwszych dni w pracy i zadbać o ciepłe powitanie!
Przy okazji, podcasty dają możliwość analizy zaangażowania słuchaczy. Nie lekceważ jej — to cenna wiedza! Możesz ją wykorzystać do dostosowywania treści i wsłuchiwania się w potrzeby swojego zespołu.
Kultura organizacji i employer branding
Podcasty, zwłaszcza te wzbogacone historiami zza kulis i relacjami z życia pracowników, mogą dawać ciekawy wgląd w kulturę firmy. Osobisty i autentyczny charakter takich treści nie tylko podnosi morale, ale także wzmacnia markę pracodawcy. Dzięki dobremu podcastowi, potencjalni kandydaci mogą zyskać wgląd w realną atmosferę i wartości Twojej organizacji, co przygotuje grunt pod przyciągnięcie i zatrzymanie największych talentów.
Dowiedz się więcej: Jak podcasty pomagają opowiadać historie marki?
Możesz na przykład podzielić się historiami i doświadczeniami obecnych pracowników. W ten sposób spróbuj odpowiedzieć na pytanie: co sprawia, że Twoja firma jest wyjątkowym miejscem pracy?
Podcast „WeAreNetflix” — dostępny dla każdego — z początku wystartował jako podcast wewnętrzny o nazwie „Inside Netflix”. Zawiera on opowieści pracowników na temat życia i pracy w firmie, wdrażając słuchaczy w kulturę i wartości marki. Po upublicznieniu, podcast skupił się na omawianiu wyzwań i radości związanych z różnymi stanowiskami, na które firma stara się pozyskać kandydatów. Jak powiedział Amir Moini, kierownik ds. employer brandingu Netflixa: „w miarę gromadzenia danych rekrutacyjnych dotyczących EB, zauważyliśmy, że [ten podcast] w pojedynkę był najbardziej wpływową rzeczą, jaką zrobiliśmy przez cały rok”. Rzeczywiście — podcast cieszy się dużą popularnością, doczekawszy się dwóch sezonów. „WeAreNetflix” sprawdził się więc nie tylko jako narzędzie wdrażania, ale też skradł show 😉 w marketingu rekrutacyjnym!
Podobną rolę pełni podcast „Nokia Stories” wyprodukowany przez Cleverhearted Showrunners dla firmy Nokia. Krótkie odcinki tego podcastu, zawierające opowieści pracowników na różnych stanowiskach, służą jako źródło wartościowych informacji dla osób kandydujących do pracy w Nokii.
A skoro już mówimy o podcastach w EB, nie sposób nie wspomnieć o pionierskim „Life at Spotify” (wcześniej pod nazwą „The GreenRoom”). Ten podcast frunie szczęśliwie już od 2018 roku, przybliżając słuchaczom misję, kulturę i wartości marki Spotify. CEO Daniel Ek, wyjawił też, że firma prowadzi do tego wewnętrzny podcast, w którym przekazuje zespołowi bardziej strategiczne komunikaty.
Podcast wewnętrzny może ułatwiać zarządzanie zmianami w firmie
Zespoły ds. zarządzania zmianami podają, że podcasty mogą wspierać proces zmian w firmie. Podcast może tu posłużyć do regularnego informowania pracowników o postępie projektów, zmianach w polityce firmy czy wprowadzaniu nowych narzędzi.
Możesz też wykorzystać podcast prosząc o feedback samych słuchaczy. O czym chcieliby usłyszeć w kolejnych odcinkach? Czego spodziewają się od kolejnej fazy projektu? Może warto wyjść ich pytaniom naprzeciw i poruszyć je w podcaście?
Dając osobom pracującym przestrzeń na wyrażanie swoich potrzeb, obaw i wątpliwości, sprawisz, że podcast wewnętrzny dobrze spełni swoją funkcję i będzie naprawdę „Wasz”. 🤗
Wellbeing pracowników, czyli jak podcastem dbać o wspierającą atmosferę w pracy?
Zdrowie i higiena psychiczna w pracy to bardzo ważny — i, na szczęście, coraz rzadziej pomijany — obszar HR. Jeżeli chcesz wykorzystać podcast do przekazywania informacji w firmie, warto chociaż raz na jakiś czas poruszyć w nim ten temat. Ba! Niektóre firmy tworzą o tym całe produkcje.
Capgemini Polska stworzyło w tym celu podcast „Let’s Talk About Wellbeing”. Ta produkcja w zróżnicowanej formie podpowiada pracownikom firmy jak dobrze o siebie dbać — zarówno pod kątem zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Do udziału w podcaście zaproszono ekspertów i ekspertki, które dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem przy niezawodnym prowadzeniu Kasi Smudy (Healthy Workplace Lead w Capgemini Polska):
Oczywiście to samo tyczy się bezpieczeństwa. Specjaliści ds. BHP z powodzeniem wykorzystują podcasty do przedstawiania tych tematów w przyjaznej formie. Za pomocą podcastu możesz prowadzić komunikację dotyczącą na przykład wytycznych dotyczących bezpieczeństwa.
Takie działanie może przyczynić się do tworzenia wspierającego środowiska pracy. Co najważniejsze, poruszając te tematy w swoim podcaście wewnętrznym, masz szansę realnie zadbać o zdrowie i samopoczucie pracowników. A przy okazji możesz wzmocnić swoją markę jako pracodawca, prezentując troskę firmy o swój zespół.
Relacja ze słuchaczami podcastu a zaangażowanie pracowników
Coś, co warto zrobić w podcaście pracowniczym to docenianie osób, które tworzą firmę. Możesz to osiągnąć na różne sposoby: na przykład zaproś chętną pracownicę do podzielenia się swoją historią lub przemyśleniami (tak jak robią to Nokia czy Spotify) lub stwórz w podcaście przestrzeń na świętowanie sukcesów i postępów (świetne przykłady znajdziesz w „WeAreNetflix”).
Podkreślanie osiągnięć zespołu, wzmianki o kamieniach milowych i sukcesach firmy, mogą pomóc w budowaniu więzi i zakomunikować Twojemu zespołowi, że ich wysiłek jest ważny — a wtedy wręcz nie sposób nie poczuć choć trochę powera. 😀
Ten aspekt może okazać się szczególnie ważny dla osób pracujących zdalnie. Jasne, rozmowy wideo spełniają rolę bezpośrednich spotkań, a komunikatory pozwalają na łatwą i szybką wymianę informacji. Maile? Wiadomo. Ale chociaż te kanały umożliwiają pracę on-line, często nie udaje im się ożywić kultury organizacji tak, jak robią to spotkania w biurze — po prostu nie są do tego przeznaczone. Z tego powodu firmy szukają innowacyjnych sposobów angażowania pracowników i dbania o swoją wewnętrzną społeczność. Dobry podcast wewnętrzny to świetny, personalny sposób docierania do osób pracujących w firmie.
Podcast zwiększa inkluzywność i dostępność komunikacji w pracy
Trochę już dotknęliśmy tego tematu, więc powiem krótko: podcasty są po prostu łatwo dostępne. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli zastanawiasz się jakich form komunikacji ze swoim zespołem chcesz używać (pamiętaj też, że zawsze możesz wdrożyć nowe).
Dzięki podcastowi, osoby pracujące w Twojej firmie mają wygodę decydowania o tym, kiedy i jak wsłuchać się w treści, które chcesz im przekazać. Taka forma komunikacji może być szczególnie przydatna, jeśli pracujecie zdalnie lub dużo podróżujecie — podcast może się okazać dobrą alternatywą dla spotkań w biurze (lepszą niż góra maili i pdf–ów).
Dowiedz się więcej: Podcast to inkluzywna forma content marketingu
Jak stworzyć wewnętrzny podcast firmowy?
Wracając więc do pytania — jak wykorzystać podcast w HR? Możesz na przykład:
- Wzmocnić komunikację wewnętrzną,
- Usprawnić procesy szkoleniowe,
- Przekazywać aktualności związane z firmą i branżą,
- Przeprowadzać sprawny onboarding lub offboarding,
- Ułatwiać zmiany i stany przejściowe w firmie,
- Doceniać, wyróżniać i integrować zespół,
- Dbać o zdrowie i komfort osób pracujących,
- Kształtować upragnioną kulturę organizacji,
- I więęęcej…
Niezależnie czy chodzi o sprawną komunikację, przekazywanie wiedzy czy budowanie relacji w miejscu pracy — podcasty wewnętrzne odgrywają kluczową rolę w budowaniu i wzmacnianiu kultury firmy. A jeśli zostaną upublicznione, mogą stać się naprawdę silną platformą dla employer brandingu!
Jak się za to zabrać?
Przede wszystkim zastanów się, do kogo mówisz i po co. Ustal konkretne cele i tematy, które chcesz poruszać — upewnij się, że są one zgodne z ogólnymi celami dotyczącymi angażowania pracowników i poprawy komunikacji w Twojej firmie. Cokolwiek w nim zawrzesz, pamiętaj, że podcast wewnętrzny powinien przekazywać informacje, rozwiewać wątpliwości oraz umacniać — tylko tyle i aż tyle. Wyznaczenie sobie konkretnych celów pomoże Ci utrzymać skupienie na faktycznej HRowej wartości podcastu.
Więcej na ten temat: Od czego zacząć proces tworzenia podcastu?
Weź też pod uwagę wieloaspektową rolę, jaką może pełnić Twój podcast — czy to jako zwykły „biuletyn”, narzędzie edukacyjne, platformę do wyrażania siebie, czy też bezpośredni kanał wiadomości od kierownictwa. Wszystko to można przekazywać, łączyć i wyróżniać na wiele sposóbów.
Może zgromadzisz często zadawane pytania i stworzysz dźwiękowe FAQ? A może przeprowadzisz regularne sesje pytań i odpowiedzi? Wywiady? Narracje? O czym chcesz porozmawiać z pracownikami? O czym opowiedzieć kandydatom?
Warto też rozważyć współpracę z agencją produkującą podcasty — na przykład z nami 🤭 — aby zapewnić jak najwyższą jakość i sprawną produkcję.
Dlaczego warto mieć u boku profesjonalnych showrunnerów (i to na każdym etapie tworzenia podcastu)? Dowiesz się tutaj!
Jeśli poważnie myślisz o wykorzystaniu podcastu w HR Twojej firmy, umów się na bezpłatną konsultację albo wyślij nam maila na kontakt@cleverhearted.com.