AUTORKA
Anna Arlet
Spis treści
Podcasty wyrażają autentyczność i przejrzystość marki
Podcast to inkluzywna forma content marketingu
Budowanie społeczności wokół marki
Jak zbudować markę za pomocą podcastu firmowego
Podcast jest idealnym narzędziem dotarcia do nisz
Historie marki w podcaście to opowieści, których chce się słuchać
Świetnym narzędziem content marketingowym, które w ostatnich latach zyskało na popularności, są podcasty. Przyjrzyjmy się, jak treści audio mogą skutecznie przyczynić się do prowadzenia wartościowej narracji Twojej marki.
Dlaczego warto wykorzystywać storytelling w marketingu?
Ludzie żyją opowieściami. Myślą, czują, oddychają nimi — nic więc dziwnego, że opowiadanie historii jest jednym z najpotężniejszych narzędzi w repertuarze dobrego marketera.
Podcasty są szczególnie dobrym medium do opowieści. Produkcje audio, zwykle przy mniejszym budżecie i nakładzie pracy niż wideo, pozwalają opowiadać historię marki i budować jej wizerunek w zupełnie wyjątkowy sposób, który głęboko rezonuje z odbiorcami.
Siła podcastu tkwi w tym, że działa on diametralnie różnie od tradycyjnej reklamy. Twoje produkty lub usługi są w nim obecne i wartościowe, pomimo tego, że… wcale aż tak dużo o nich nie mówisz. Przeciwnie, w podcaście firmowym warto skupić się na angażującej treści, bo to właśnie po nią przyjdą odbiorcy, sięgając po słuchawki.
I tak, najpopularniejsze w polskich podcastach wywiady też mogą opowiadać historię marki.
Podcasty wyrażają autentyczność i przejrzystość marki
W czasach, gdy konsumenci są coraz bardziej sceptyczni wobec tradycyjnej reklamy, podcast firmowy to niezastąpiona okazja, aby marka przemówiła ludzkim głosem — dosłownie. Dzięki temu, w przeciwieństwie do innych form content marketingu, podcasty umożliwiają bardziej intymny kontakt z klientem.
Ciekawym przykładem podcastu firmowego jest „The Moth”, podcast organizacji non–profit o tej samej nazwie, zajmującej się sztuką opowiadania historii. W ich podcaście prawdziwi ludzie dzielą się osobistymi historiami przed publicznością na żywo. Warto przyjąć podobne podejście i wpleść swoje produkty lub usługi w autentyczne historie, które wywołują emocje i wspierają prawdziwy, personalny kontakt z klientem. To także świetna okazja, by odnieść się bezpośrednio do wyzwań i przeciwności, z jakimi mogą borykać się odbiorcy marki.
Z kolei „Open for Business” serwisu eBay to podcast, który omawia wyzwania i triumfy związane z prowadzeniem małej firmy — można wręcz powiedzieć, że jego goście uchylają rąbka tajemnicy. Autentyczność tego podcastu nie tylko kształtuje obraz eBay jako marki, która słucha, ale sprzyja też silnej więzi emocjonalnej z odbiorcami, którzy cenią sobie szczerość i mogą poczuć się częścią tej historii.
Podcast jest idealnym miejscem, aby przekazać wartości marki przez pryzmat konkretnych opowieści.
Więcej o udanych podcastach firmowych: 6 udanych podcastów firmowych, które wykorzystują potencjał tego medium.
Podcast to inkluzywna forma content marketingu
Podcasty są dostępne dla szerokiego grona odbiorców, w tym dla osób z wadami i niepełnosprawnościami wzroku lub takich, które preferują treści dźwiękowe. Oczywiście jeszcze większą inkluzywność uzyskamy tworząc transkrypcję podcastu dla osób potrzebujących wersji tekstowej, np. w związku z niepełnosprawnością słuchu. Dla największej możliwej dostępności podcastu warto także zadbać o tłumaczenie na Polski Język Migowy (PJM).
Poza tym, słuchacze mogą włączyć podcast podczas wykonywania wielu czynności — czy to dojeżdżając do pracy, ćwicząc czy sprzątając. To sprawia, że podcasty stanowią idealne medium do docierania do odbiorców on the go, gdziekolwiek się znajdują.
Dzięki temu, podcastom firmowym bardzo daleko do niechcianej reklamy. Słuchacze sami wybierają, co, kiedy i gdzie słuchać. Ta elastyczność gwarantuje, że historia Twojej marki dotrze do szerszego grona odbiorców i uwzględni różnorodne style życia.
Słowem, tworzysz content, po który się przychodzi!
Budowanie społeczności wokół marki
Podcasty są genialnym narzędziem do budowania długotrwałych relacji z klientami oraz zaufania i wiarygodności marki. Stali słuchacze często nawiązują więź z marką i gospodarzami podcastów, tworząc lojalną bazę odbiorców. W ten sposób zyskujesz ambasadorów, którzy są autentycznie zaangażowani w Twoje treści i markę. Nie wspominając o tym, że buzz i polecenia między znajomymi są w dzisiejszym świecie na wagę złota.
Przypadek z terenu: podcast „IKEA Home Tour” to doskonały przykład marki wykorzystującej medium podcastu do budowania społeczności. IKEA uruchomiła podcast zawierający porady dotyczące ulepszeń domu, inspiracje projektowe i historie z życia wzięte od właścicieli domów. Dostarczając wartościowe treści wykraczające poza same produkty, IKEA z sukcesem stworzyła społeczność lojalnych słuchaczy, którzy kojarzą markę z doświadczeniem w projektowaniu domów.
Jak zbudować markę za pomocą podcastu firmowego
Tak jak elementy wizualne tworzą tożsamość wizualną marki, tak podcasty pozwalają na rozwój jej dźwiękowej tożsamości. Co to znaczy? Wykorzystanie muzyki i efektów dźwiękowych (a nawet głosu osoby prowadzącej!) może przyczynić się do spójnego i rozpoznawalnego brandingu marki. A chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego nie ma McDonald’s bez parapapapa. 😉
Podcasty pozwalają też skojarzyć Twoją markę z określonym tonem, nastrojem czy tematem. Dostosowując narrację podcastu do wartości marki, pozostawiasz w umysłach słuchaczy wrażenie, które zapada w pamięć.
Do roboty!
Nisza i dobrze przemyślany temat mają naprawdę dużą moc. Czy są łatwe do zagospodarowania? Nie. Czy warto z nich korzystać? Oczywiście! Więc, nawet jeśli już masz swój podcast, przemyśl do jakiej wąskiej grupy chcesz trafić i jakie tematy będą dla niej interesujące. Powodzenia!
Podcast jest idealnym narzędziem dotarcia do nisz
Podcasty dają wyjątkową możliwość dotarcia do niszowych rynków o potencjale, który łatwo przeoczyć. Tworząc treści dostosowane do konkretnych zainteresowań lub branż, możesz kreować swoją markę jako eksperta w tych obszarach i skutecznie docierać w samo sedno, czyli do docelowej grupy odbiorców.
Dowiedz się więcej: Jak wykorzystać podcast w marketingu firmy?
Historie marki w podcaście to opowieści, których chce się słuchać
Mówiąc wprost, podcasty są nieocenionym narzędziem dla marek, które chcą opowiadać swoje historie w angażujący i skuteczny sposób. Wykorzystując moc marketingu opowieści, podcasty pomagają w budowaniu społeczności, dbają o autentyczność i rozwijają tożsamość marki, a także docierają do rynków niszowych.
Niezależnie od tego, czy jesteś start–upem, czy firmą o ugruntowanej pozycji, zastanów się nad użyczeniem swojej marce głosu w świecie podcastów. W końcu historię Twojej marki warto usłyszeć — a w słuchawce opowiada się najlepiej. 😉
Zastanawiasz się nad włączeniem podcastu do swojej strategii marketingowej? Zostańmy w kontakcie! Umów się na bezpłatną konsultację albo wyślij nam maila na kontakt@cleverhearted.com