Jak wykorzystać podcast w marketingu firmy?

Na ciągle zmieniającym się rynku marketerzy prześcigają się w coraz to ciekawszych działaniach i nieszablonowych rozwiązaniach. Budują społeczności na Twitchu, badają możliwości metaversu czy uczą się działania AI. Jednak czy dla wszystkich marek ściganie najnowszych trendów i skakanie na kolejne nowe platformy jest dobre? Przy tych wszystkich nowościach łatwo zapomnieć o sprawdzonych rozwiązaniach, które są z nami od dłuższego czasu, jednak ich potencjał nie został w pełni wykorzystany. Podcast firmowy może być świetnym narzędziem marketingowym, ponieważ wcale nie kojarzy się z marketingiem. Dzięki swojemu charakterowi wzbudza pozytywne emocje, utrwalając wizerunek marki zaangażowanej i myślącej o potrzebach swoich odbiorców. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad kolejnymi kanałami dotarcia do klientów, podcast może być tym, czego szukasz. W zależności od jego charakteru może pełnić różne funkcje. Budować autorytet, edukować, uczłowieczać firmę czy w przystępny i przede wszystkim niesprzedażowy sposób opowiadać o produkcie. Podcasty brandowe to sprawdzone i wciąż rozwijające się medium, która nadal przyciąga nowych słuchaczy.

1. Poznaj swoją grupę docelową

Dobrze poznaj swoją grupę docelową i sprawdź, czy są wśród nich słuchacze podcastów. Według badań w Polsce w 2021 roku najbardziej liczną grupą były osoby w przedziale wiekowym 25-35. Jednak inni nie pozostają w tyle.Więcej statystyk dotyczących podcastów znajdziesz w tym artykule. Nie sugeruj się też tym, co teraz modne. To, że podcasty true crime odnoszą sukcesy, nie znaczy, że to odpowiedni gatunek dla Twojej firmy. Jeśli znasz swoich odbiorców, to wiesz, jakie treści mogą ich zainteresować. Bądź tam, gdzie Twoi klienci, a będziesz wiedział dokładnie, co jest obecnie gorącym tematem w branży. Działaj w zgodzie ze sobą i twórz wartościowe materiały, a zintegrowanie podcastu z dotychczasowymi działaniami nie powinno przysporzyć problemów

2. Daj swojej marce głos

Podcast stwarza okazję, aby nadać Twojej marce ludzki głos. Jest to wyjątkowa przewaga produkcji audio nad innymi działaniami content marketingowymi. Daje podobne korzyści jak wideo, jednak przy mniejszym nakładzie pracy i zwykle mniejszym budżecie. Starannie wybierz temat produkcji, gości (jeśli planujesz ich zapraszać), a wizja podcastu bez trudu zgra się z tożsamością firmy. Kluczową rolę będzie odgrywała osoba prowadząca – to przecież ona będzie twarzą produkcji. Zadbaj o to, aby osoba w tej roli mogła pochwalić się charyzmą, kulturą osobistą i elokwencją. Nagrywanie tylko z pozoru wydaje się łatwym zadaniem, a odbiorcy, słuchając na słuchawkach, z łatwością wychwycą niedociągnięcia. Aby nie przysporzyć sobie bólu głowy, warto zainteresować się usługami agencji specjalizujących się w produkcji podcastów. Jak stworzyć podcast firmowy? – Od czego zacząć proces tworzenia podcastu

3. Buduj społeczność

Podcast idealnie sprawdzi się, jeśli zależy Ci na budowaniu społeczności. Czy nie jest to cel każdego marketera? Zebrać grupę, która nie tylko korzysta z Twoich usług, ale też poleca je innym. Tworząc wartościową produkcję, której ludzie będą słuchać z przyjemnością, pokażesz, że zależy Ci na ich uwadze oraz cenisz ich czas. Wierni słuchacze zostaną ambasadorami nie tylko podcastu, ale też marki, która go tworzy. W świecie, w którym coraz mniej ufamy firmom, polecenie bezpośrednio od drugiego człowieka może zaważyć na decyzji zakupowej. Podcast firmowy to dobre narzędzie do budowania zaufania i lojalności. W końcu mówisz wprost do czyjegoś ucha. Pamiętaj jednak, że sama produkcja audio nie wystarczy. Mimo wszystko jest to komunikacja jednostronna, a do nawiązania relacji potrzebujemy miejsca na dialog. Dlatego tak ważne jest, aby zintegrować podcast z innymi kanałami.

4. Zintegruj podcast z innymi kanałami

Komunikacja wielokanałowa musi być spójna i zgodna z DNA marki. Informuj swoich followersów w mediach społecznościowych o nowych odcinkach, uwzględnij te informacje również w swoim newsletterze. Niech wszystkie treści wspierają i promują się wzajemnie. Im więcej wartościowych treści będziesz publikować tym lepiej. Podcast firmowy nie jest medium, na którym możemy oprzeć całą naszą komunikację. Samo stworzenie podcastu bez wspomagania ruchu innymi narzędziami może nie przynieść pożądanych rezultatów. Warto wcześniej zaplanować promocję produkcji i przeznaczyć część budżetu na reklamy.   

5. Podcast to źródło materiałów

Stworzenie dobrego podcastu to ciężka praca, dlatego tak ważne jest, żeby wykorzystać jego potencjał w 100%. Recykling treści to Twój najlepszy przyjaciel. To metoda na wykorzystanie całego potencjału contentu, który już mamy. Podcast firmowy może stanowić do tego świetną bazę, a sposobów na ponowne wykorzystanie materiałów z odcinka jest kilka. Dziel się materiałami i promuj podcast wszędzie tam, gdzie jest Twój klient. Brakuje Ci pomysłu na post na Linkedin? Może warto stworzyć grafikę z cytatem z ostatniego odcinka, który rozpocznie dyskusję w komentarzach?Ważne aby treści, które tworzysz były łatwo dostępne dla wszystkich. Wypuszczając produkcję audio warto zawsze dodawać transkrypcje odcinków, dbając o inkluzywność treści dla osób z niepełnosprawnościami. Dobrym pomysłem będzie też dodanie wersji czytanej naszych starych postów blogowych. Mogą zyskać drugie życie i dotrzeć do nowych osób.

6. Call to action

Pamiętaj, że większość osób słucha podcastów w czasie robienia innych rzeczy. Zwiększysz szanse na pozyskanie ruchu na swoich stronach, jeśli w opisie dodasz wszystkie istotne linki i informacje. Wyraźnie zaznacz w outro produkcji, gdzie zainteresowani słuchacze mogą znaleźć interesujące ich informacje. Regularnie przypominaj o subskrybowaniu i ocenianiu podcastu na wszystkich platformach.Ale wszystko z umiarem. Nie bombarduj słuchaczy wszystkimi CTA jednocześnie. Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze w tym momencie i jaki cel ma spełnić ta produkcja. Przy tworzeniu podcastów warto zwrócić uwagę na to, że większość z nich powinna być tzw. evergreenami, czyli materiałami, do których słuchacze będą wracać w każdym momencie. Dlatego warto wybrać działania, które przyniosą korzyści nie tylko teraz, ale i w przyszłości.

Podcast dla Twojej firmy

Włączenie produkcji audio do strategii marketingowej może pomóc w docieraniu do nowych klientów, poszerzaniu świadomości marki i umacnianiu więzi z obecnymi odbiorcami. Podcasty są wyjątkowym medium, ponieważ łączą słuchacza z firmą w sposób dobrowolny i pożądany. Twój brand zyska swój autentyczny, ludzki głos, który będzie kształtował pozytywny obraz firmy w głowach słuchaczy.Podcasty nie są podobne do innych kanałów marketingowych. Żeby stworzyć ulubiony podcast słuchaczy, trzeba dobrze poznać to medium. My mamy za sobą wiele udanych produkcji i pomożemy zaistnieć twojej.

Great marketing isn’t about who arrives. It’s about who stays.

Jay Acunzo

Pin It on Pinterest

Share This