Dlaczego samodzielne tworzenie podcastu to ryzykowny pomysł dla marketerów?

A więc chcesz stworzyć podcast, który wpisze się w strategię marketingową Twojej firmy. Super! To co teraz?

W świecie, w którym każdy i jego babcia zdają się prowadzić podcasty, pokusa zrobienia tego na własną rękę może być silna. Tylko… no właśnie, warto byłoby wiedzieć jak to się właściwie robi, żeby podcast naprawdę zadziałał. Tę wiedzę można czerpać na przykład z naszego bloga, newslettera czy webinarów, ale to wymaga czasu. I tu wchodzimy my.

Jeśli zdarzyło Ci się spróbować swoich sił w podcastingu, to pewnie wiesz, że produkcja udanego podcastu firmowego to wcale nie taka prosta sprawa — na szczęście istnieją agencje, które właśnie tym się zajmują. W tym poście wyjaśnimy dlaczego warto zatrudnić producenta, który pomoże Ci stworzyć Twój podcast, podsunie nowe pomysły i ułatwi Ci życie.

Czas to pieniądz — przyspieszenie produkcji podcastu

Tworzenie podcastu to często praca na pełen etat. Cały ten proces obejmuje szereg czasochłonnych zadań: research, planowanie, nagrywanie, postprodukcja… a to tylko kilka z nich! Zlecając tę pracę producentowi podcastów, możesz odetchnąć spokojnie i skupić się na tym, co znasz najlepiej — na swoim produkcie, marce i treści, którą chcesz przekazać.

Oczywiście Twój wkład wciąż będzie potrzebny, ale różnica czasowa jest kolosalna. Szczególnie, jeśli ekipa realizująca podcast przy okazji zna się na marketingu.

Warto też pamiętać, że podcast to niemały projekt. Wiesz, że podcasty padają średnio po 7 odcinkach? Czy starczy Ci zapału i czasu, żeby go realizować? Jeśli nagrasz trzy odcinki, to prawdopodobnie nie uzyskasz żadnego efektu. Współpraca z agencją pomaga Ci oszczędzić nie tylko czas, ale też siły na ciągłą produkcję.

Producent to specjalista, który wie jak stworzyć dobry podcast

Jeśli chodzi o podcasty, wiedza to potęga — a producenci podcastów mają jej mnóstwo. Showrunner to właściwie człowiek–orkiestra; doświadczony ekspert, który treści audio zna od podszewki.

Warto pamiętać, że skorzystanie z usług producenta podcastu oznacza nie tylko wysoką jakość dźwięku i profesjonalną organizację produkcji, ale też masę innych korzyści. W końcu to osoby, które zawodowo opowiadają historie — piszą scenariusze, wspierają w tworzeniu koncepcji i przygotowaniu treści.

Nikt tak jak oni nie rozumie świata podcastowego i potrzeb Twoich słuchaczy… a także Twoich. Ba! Showrunner dba o cele wszystkich osób zaangażowanych w podcast, obojętnie czy w słuchawce, przy mikrofonie, czy główkujących nad strategią marketingową.

Słowem… producenci podcastów ogarniają wszystko. 😉

Dowiedz się więcej: Kim jest showrunner?

Agencje zajmujące się produkcją podcastów tworzą zespół doświadczonych ludzi, z których każdy wnosi zapas specjalistycznej wiedzy. Od scenarzystów po inżynierów dźwięku, oni zadbają o to, aby Twój podcast osiągnął pełnię swojego potencjału.

Nasi klienci często zaczynają rozmowy z nami od pytań o mikrofony i publikację podcastu w Spotify. Te elementy są oczywiście ważne, ale nie są początkiem procesu tworzenia — poza tym, mamy je już poukładane. Nie musisz się nad tym zastanawiać. Odpowiednie mikrofony wyślemy do nagrywanych osób, a podcast opublikujemy we wszystkich najważniejszych aplikacjach.

Praktyka jest lepsza nawet od najbardziej pogłębionej teorii

Możesz przeczytać masę materiałów, obejrzeć dziesiątki video, przesłuchać jeszcze więcej podcastów… Ale producent już ma to za sobą. A co najważniejsze, ma za sobą zrealizowane produkcje.

Showrunner już popełnił większość podcastowych błędów — Ty masz je jeszcze przed sobą. I oczywiście, możesz się na nich uczyć, ale czy warto to robić w produkcji firmowej?

Współpracując od początku z showrunnerem, unikniesz wszystkich podstawowych potknięć.

Producent umie zorganizować proces produkcji podcastu

Agencje produkujące podcasty mają pewną ogromną siłę — mają procesy. Co to znaczy? Produkcja podcastu wymaga uporządkowanego podejścia. Producenci doskonale wiedzą, jak zorganizować ją tak, żeby nie zwariować, i zrobili to już dziesiątki razy.

Od koncepcji i planowania, przez pisanie scenariuszy i przygotowywanie odcinków, po inżynierię dźwięku — showrunner ma w rękach GPS, który doprowadzi Twój podcast do celu bez potknięć i dopnie go na ostatni guzik. Żaden detal nie zostanie pominięty.

Ma dobry sprzęt do produkcji audio

Co tu dużo mówić — agencje produkujące podcasty mają po prostu sprzęt i oprogramowanie. A to ważne! Raczej nikt nie ogląda filmów nagrywanych starą komórką z dna szuflady biurka i tak samo jest z podcastami. Niska jakość dźwięku odstraszy Twoich słuchaczy, zanim zdążysz cokolwiek im przekazać. Zresztą, badania potwierdzają, że kiepska jakość dźwięku pogarsza postrzeganie Twojego podcastu przez słuchaczy.

Producenci podcastów są wyposażeni we wszystko, czego potrzeba do stworzenia audio dobrej jakości.

Wie jak stworzyć podcast, którego ludzie chcą słuchać

Kluczowym aspektem tworzenia podcastu jest zrozumienie tego medium. W agencjach produkujących podcasty znajdziesz ludzi, którzy od lat siedzą głęboko w świecie podcastów i wynoszą z niego całą skarbnicę wiedzy, której po prostu nie da się nauczyć w tydzień.

Showrunnerzy tworzą takie podcasty, które mają jak najlepiej trafić do Twojej grupy docelowej (a których sami też pewnie by słuchali) — wiedzą jak zrobić naprawdę dobry podcast, który przyciągnie i utrzyma uwagę słuchaczy, a przy tym skutecznie zadziała marketingowo.

Wie jak wykorzystać podcast w marketingu

Jak to mówią, the sky’s the limit! Jako eksperci w branży, producenci podcastów doskonale wiedzą, jak wiele można osiągnąć za pomocą podcastu — mogą bawić się formą, treścią i dostosować podcast do różnych celów. Jedynym limitem jest kreatywność, a tego każdy showrunner ma pod dostatkiem.

Producenci podcastów to osoby, które mają na tyle dużo wiedzy i doświadczenia, że oferują pomysły i rozwiązania, które innym nie wpadłyby nawet do głowy. Jeśli skorzystasz z usług agencji produkującej podcasty, Twój showrunner wyjaśni, co możesz zrobić podcastem i jakie cele osiągnąć. Burza mózgów gwarantowana. ⚡

Zresztą, taką wstępną rozmowę możemy odbyć całkowicie bezpłatnie. Tutaj dowiesz się więcej.

Agencje rozumieją, że Twój podcast to nie tylko content; to zasób strategiczny. Producenci podcastów wiedzą jak najlepiej zintegrować podcast z Twoją strategią marketingową i zmaksymalizować jego sprzedażowy potencjał (lub osiągnąć inne cele).

Producent też człowiek

Nie można zapominać o tym, że decydując się na pracę z producentem, warto wybrać osobę, z którą po prostu będzie się przyjemnie pracowało.

Na przykład, my jesteśmy bardzo otwarci, elastyczni, zależy nam na tworzeniu ciekawych produkcji i kluczowa jest dla nas komunikacja — lepiej wysłać jednego maila za dużo niż za mało. Uważamy, że ludzie są najważniejszym elementem każdego projektu.

Na co zwrócić uwagę zatrudniając producenta?

Żeby zwiększyć szanse na to, że będziesz pracować z odpowiednią osobą, odpowiedz sobie chociaż na część z poniższych pytań:

  • Czy słucha regularnie podcastów? Jakie podcasty poleca Ci do posłuchania?
  • Jak duże doświadczenie ma w pracy z podcastami?
  • Czy prowadzi lub prowadziła wcześniej własny podcast?
  • Ile podcastów wyprodukowała do tej pory?
  • Czy pracowała z klientami podobnymi do Ciebie?
  • Czy przyjemnie się z nią rozmawia i współpracuje?
  • Czy ktoś ją polecił?
  • Jak szeroki ma zakres wiedzy okołopodcastowej?

W pędzącym naprzód świecie podcastów w marketingu, doświadczony producent u Twojego boku jest jak przewodnik, który upewni się, że Twój podcast firmowy zmierza we właściwym kierunku.

Dzięki doświadczeniu, wiedzy i sprawdzonym narzędziom, współpraca z agencją produkującą podcasty oszczędzi Twój czas i pomoże Ci stworzyć mnóstwo treści, które przeniosą Twoją strategię marketingową na wyższy poziom.

Jeśli poważnie myślisz o wykorzystaniu podcastu w marketingu Twojej firmy, rozważ współpracę z agencją produkującą podcasty, taką jak nasza. Umów się na bezpłatną konsultację albo wyślij nam maila na kontakt@cleverhearted.com.

Pin It on Pinterest

Share This